Engelli takım sporlarında sponsorluğun başarı üzerine etkisi: BJK tekerlekli sandalye basketbol takımı üzerine bir çalışma
The effect of sponsors on the success of handicap team sports: A study on BJK wheelchair basketball team
  1. Tez No: 293155
  2. Yazar: CEM GEZİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı sponsoru DG FARMA'nın takıma sponsor olduktan sonra sağladığı katkıları ortaya koymanın yanı sıra tekerlekli sandalye basketbol sporunu tanıtmak ve bu sporun performansa dayalı profesyonel bir spor olduğunu kanıtlamak için yazılmıştır. Çalışmanın yapımı tekerlekli sandalye basketbol sporunun, tanınması ve performansa dayalı profesyonel bir spor dalı olduğunu anlamamız ve sponsor firmaların bu spora yatırım yapması durumunda takımların nasıl bir başarı yakalayabileceklerine ortaya koyabilme açısından önemlidir. Bu tez BJK Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımının 2009?2010 ve 2010?2011 sezonu galibiyet ve sıralama durumları karşılaştırılarak ve takımın yöneticisi, sporcuları ve sponsoru ile sözlü görüşme yapılarak hazırlanmıştır. Yapılan bu tezde sponsorun BJK Tekerlekli sandalye Basketbol takımının başarısına katkıda bulunduğu ve tekerlekli sandalye basketbol sporunun performansa dayalı profesyonel bir spor dalı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been written to present basketball sports and to prove that basketball is a sports which is a Professional sports that is bottomed on performance as well as to present the addition of DG FARMA to Beşiktaş wheelchair basketball team. This study is important fort he basketball sports to be well known and to be understood that it is a professional sports and to show the possible success if the sponsor firms invest in this sports. This thesis has been written by comparing BJK Wheelchair Basketball Team?s 2009?2010 and 2010?2011 seasons? winning and arrangement and interviewing with the chief of the team, sportive and sponsors. By this thesis, it is understood that the sponsor has contributed the success of BJK Wheelchair Basketball Team and Wheelcair basketball sports is a sports that is about the performance.