Hanefî ve Şafiî mezhebine göre devlet başkanının yetkileri: Tuhfetü't-Türk örneği
The empowerment of the head of the state by the Hanafî and the Shafiî Madhhab:Tuhfah al-Turk
- Tez No: 293168
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Hanefî ve Şafiî mezheplerinin devlet başkanına tanıdıkları yetkileri incelenecektir. Bunun için Necmuddin et-Tarsûsî?nin XIV. yüzyılın ortalarında Şam?da baş kadılık vazifesi döneminde kaleme aldığı, Tuhfetü?t-Türk (Türk?e armağan) adlı eseri esas alınmıştır. Bununla birlikte müellifin, Hanefî mezhebinin devlet başkanına, Şafiî mezhebine oranla daha fazla yetki tanıdığı şeklindeki iddiası incelenecektir. Bu sebeple, tayin edici altı fıkhî mesele araştırmanın odağı olarak belirlenmiştir. Ayrıca, eserin gerekli açıklamalarla birlikte tanıtılacağı bu araştırmada İslam hukukuna göre devlet başkanı meselesi de değişik yönleriyle ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the powers of the head of the state, as defined by the Hanafî and the Shafiî Madhhab according to Najm al-Din al- Tarsûsîs work, Tuhfah al-Turk (Gift for the Turk). The assertion of Najm al-Din al- Tarsûsî, that the Hanafîs legitimize more presidantial authority than the Shafiîs will also be discussed. For this purpose, six research issues from the text were choosen. In addition, the work of Tarsûsî will be presented with some commentary. Furthermore, different aspects of the presidential authority according to Islamic law will be explored.