Mardin Halkevi ve faaliyetleri
Mardin People's House and activies
- Tez No: 293170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AKIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarih boyunca şehirlere ve toplumlara bakış açısı kazandıran bazı kişi ve kurumlar mevcut olmuştur. Mardin?in tarihi serüvenine baktığımızda, bu bakış açısını kazandıran iki kurumun ön plana çıktığını görürüz. Bu kurumlardan biri Mardin Türk Ocağı diğeri de Mardin Halkevi?dir. Mardin Halkevi; 1934-1951 yılları arasında, ülkü prensipleri çerçevesinde on yedi yıl Mardin?e hizmet etmiştir. Mardin Halkevi, ilk yılında altı şubesi ve 386 üyesiyle göreve başlamıştır. Mardin Halkevi?nin açılışından kısa bir süre sonra vilayette yedi halkevi, yirmi altı halkodası açılmıştır. Mardin Halkevi, 1934- 1951 yılları arasında Mardin?de kültürel, sanatsal faaliyetlerin ana merkezi konumuna gelmişti. Halkevi aydın ile halkın buluşma noktası olmuştu. Aydınlar, halkevinde verdikleri konferanslar sayesinde bilgilerini tecrübelerini halka aktarıyordu. 1951 yılında Mardin Halkevi kapatılmasına rağmen bazı halkevi sevdalıları tarafından 1952 yılında temsili bir tören yapılmıştı. Mardin tarihinde halkevleri ile ilgili birçok faaliyete rastlamak mümkündür. Biz, bu çalışmada; Mardin Halkevi?nin olumlu ve olumsuz faaliyetlerini gözden geçirmeye ve Mardin Tarihi için yararlı bilgiler sağlamaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
During the history, there are some persons and foundations, which bring in point of view to cities and societies. When we look at the history of Mardin, we see that two foundations, which bring in this point of view to Mardin, take over. One of the foundations is Mardin Turkish Foundation and the other is Mardin People?s House. Mardin People?s House had served seventeen years to Mardin according to the ideals of Turkish Republican between 1934 and 1951. In its first year, Mardin People?s House had started to its mission with six branches and 386 members. After short time of the opening of Mardin People?s House, seven People?s Houses and twenty six People?s Rooms had been opened in the general of Mardin. Mardin People?s House had been cultural and artificial activities of central position in Mardin between 1934 and 1951. The house had been meeting point between people and intellectuals. The intellectuals had transmitted their information by conferences. Even though Mardin People?s House had been closed, representation ceremony had been done by some sympathizers of the house. It is possible to find a lot of activities of the house in the history of Mardin. In this study, we try to review and explain the positive and negative activities and provide useful information about the Mardin People?s House for the history of Mardin.