Sanat eserinde imgecilik ve Edip Cansever'in şiirlerinde gerçeküstücü imgeler
Understanding of fiction and surrealist fiction in the case of Edip Cansever
  1. Tez No: 293171
  2. Yazar: HAYRETTİN ORHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAFKASYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
İmge ya da imgecilik anlayışı, modern şiirin ürettiği bir kavram olmamasına rağmen modern şiirle yeni bir şekil alan öne çıkan bir estetik tavırdır. Şiiri oluşturan temel yapıya ait imgenin kavranılması, bizi şaire ve daha ötede onun bilincine ait izlere sürükler. Bu yüzden de imgeyi oluşturan temel unsurları kavramak için imgenin ve dolayısıyla şiiri yazan bilincin tanımlanması gerekmektedir.Edip Cansever'in şiirlerindeki imgelerin yoğunluğu ve gerçeklikle olan ilişkilerindeki seyri onun iyi bir örneklem olduğunu göstermektedir. Onun imgelerin ortaya çıkmasını sağlayan temel çıkış noktası, hiç kuşkusuz birey ve dış dünya arasındaki uyumsuzluktur. Bu şiirlerde özellikle iç ve dış dünyanın birbirleriyle olan çatışmasını görürüz. Bu iki olgunun şair üzerindeki etkisi, onun imgelerine yansımakla kalmaz ve imgeler üzerinde de belirleyici olur. Bu yüzden, şiirleri oluşturan dizeler, bireyin iç ve dış dünyasının çatışmasının büyük anlatısını oluştururlar. Dolayısıyla Edip Cansever de nesneler ve birey arasında resmedilen bu ara uzamın unsurlarını imgelerle ve özellikle gerçeküstücü imgelerle yansıtır.
Özet (Çeviri)
Although fıction or understanding of fıctionism is not a creation of modern poetry, it is an asthetics attitude which has taken a form with modern poetry. The comprehension of the fıction which belongs to the base of the poem will lead us to the poet and his/her conscious. Thus, in order to comprehend the basic component of fıction, the fıction and the conscious which has written the poem are needed to be defıned.The intensity of fiction in Edip Cansever?s poems and their relation with reality make Edip Cansever as an good example. His basic starting point which produces the fiction is the lack of harmony between individual and the external world. We see the conflict especially between inner and external world in those poems. The influence of these two facts on the poet will not only reflect on his fiction but also determine his fiction. For this reason, the lines which made the poems constitutes the great narrative of the conflict between inner and external world of the individual. Consequently, Edip Cansever reflects the components of this interval extent which was pictured between object and individual by fiction and especially surrealist fiction.