Elektrikli taşıtlar için kimlik bilgili şarj sistemi
ID aware charging system of electrical vehicles
  1. Tez No: 293201
  2. Yazar: ERDEM UMUT ALTUNYURT
  3. Danışmanlar: PROF. A. HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmamızda apartman garajı gibi ortak kullanıma açık olan alanlarda kendiaraçlarını şarj etmek isteyen kişilerin kullanabileceği, paylaşımlı ve düşük maliyetli birşarj işlemi önerilecektir ve bu sistemin sahip olması gereken özelliklerdenbahsedilecektir.Çalışmanın ilk bölümünde ortak kullanıma açık garajlarda toplu olarak araç şarj etmesorunu detaylandırılacak ve elektrikli araçlar hakkında genel bir bilgilendirmeyapılacaktır. Daha sonra bu sorunları çözebilme yetisine sahip bir şarj sisteminin nasılolabileceği anlatılacak ve bu sistemin sahip olması gereken özelliklerdenbahsedilecektir. Bu özellikler hattan yüksek güç çekmek için apartmana giren ana enerjihattının kullanılmasını, araçların birbirine enerji transferi yapabilmesi, aktarılanenerjinin aracın kimlik bilgisi ile birlikte şarj kontrolcüsü tarafından algılanabilmesi,enerji sisteminin izinsiz olarak kullanılmasının engellenmesi ve şarj işlemi için elektriktarifelerinin gözetilmesi için şarj işlemini geciktirebilmesi gibi konuları kapsamaktadır.Çalışmanın ikinci kısmında ise ilk kısımdaki hedeflere ulaşmamızı sağlayacak basit ikidevrenin modeli sunulacak ve devrelerin çalışma prensipleri anlatılacaktır. Budevrelerin birbirleri ile üzerinde enerji bulunan bir hat ile haberleşmesi sağlanmayaçalışılacak, böylelikle enerji hattı üzerinden başkaca bir kabloya gereksinim duymadanenerji hattı üzerinden iletişim yapılarak araç kimlik bilgilerinin alınabilineceğigösterilmeye çalışılacaktır.En son bölümde yapılan çalışma ile ilgili bir değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, we tried to define a structure of a charging terminal that could chargemultiple electric vehicles and cheap at common park areas of apartments. Will alsogive some detail about features that such a device need to work.At first part of work, we tried to define problems about charging electric vehicles oncommon park areas like apartment garages and will give general knowledge aboutelectric cars. Then we try to define a charge system that could solve those problems andtalk about properties of such a systems that includes ability to pull energy fromapartment main electricity power line, organize energy transfer between cars, detectionof car IDs automatically, denying unauthorized energy uses and delaying charging forwaiting cheaper energy tariffs.At the second part of the work, we give a circuit modal sample to let charging systemreach it's goals. Also we talk about how circuits works. Those circuits talks each othervia a power line without requiring any other cable and try to show that we could pullvehicles ID thru power lines.At the end, we talk about works and results.