Farklı maksimum sıcaklık değerleri altında buhar kürü uygulamasının çelik lifli betonların mekanik dayanımına etkisi
The effect of different values of maximum temperature steam cure application on concretes with steel fiber
  1. Tez No: 293206
  2. Yazar: EREN YENİDÜNYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ SULTAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, çelik tel fiberli ve kimyasal katkılı betonların mekanik dayanımları dört farklı parametre altında incelenmiştir. Bu parametrelerden ilki, betonların sınıfı olup, biri C20, diğeri C35 olmak üzere iki farklı sınıfa sahip beton numuneler üretilmiştir. İkinci parametre, üretilecek betonlarda kullanılacak olan çelik tel fiber miktarıdır. Her iki beton sınıfı için ayrı ayrı 25 kg/m3 ve 40 kg/m3 çelik tel fiber içeren beton karışımları hazırlanmıştır. Ayrıca, karşılaştırma yapılabilmesi açısından, her iki beton sınıfında da çelik tel fiber içermeyen beton karışımları da hazırlanmıştır. Üçüncü parametre, betona üretimden sonra üç farklı kür uygulamasıdır. Numunelere su, hava ve buhar kürü uygulanmıştır. Dördüncü parametre olarak ise, buhar kürü uygulamasında iki farklı maksimum sıcaklık değeri (650C ve 850C) uygulanmıştır. Tüm bu parametreler ile çelik tel fiber içeren beton dayanımına buhar kürünün etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla; iki farklı beton sınıfı için toplam 270 adet 15cmx15cmx15cm boyutunda küp numune, 81 adet 15cmx15cmx75cm prizmatik numune üretilmiştir. 270 adet küp numunenin 162 adedi buhar kürüne, 54 adedi su kürüne, 54 adedi hava kürüne; 81 adet prizmatik numunenin 54 adedi buhar kürüne, 27 adedi su kürüne tabi tutulmuşlardır. Sonuçta çeşitli sınıflardaki ve farklı çelik lif oranlarındaki katkılı beton numunelere uygulanan buhar kürü uygulamasının, beton basınç ve eğilme dayanımı üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical strengths of the concretes with steel fibers and chemical additives were examined under four different parameters. Concrete class was the first parameter that concrete specimens for the normal strength of C20 concrete class and for the high strength of C35 concrete class were produced. The second parameter was the steel fiber amount inside the concrete specimens that concrete mixtures including the steel fibers of 25 kg/m3 and 40 kg/m3 were prepared separately for both concrete classes. Additionally, in order to make comparison, there were prepared concrete specimens not including any steel fibers for both concrete classes. The third parameter was about the three different curing processes (water, air and steam) applied on the concrete specimens after their productions. Finally, the fourth parameter was the application two different maximum temperature values (65oC and 85oC)during the steam curing process. The objective of these parameters was to investigate the effect of steam curing on the strength of the concrete specimens including steel fibers. Fort his purpose; 270 cubic concrete specimens of 15cm×15cm×15cm dimensions and 81 concrete beam specimens of 15cm×15cm×75cm dimensions were produced for both concrete classes.While 162 of 270 cubic specimens were subjected to steam curing, 54 to water curing and 54 to air curing; 54 of 81 beam specimens were subjected to steam curing and 27 to water curing. As a conclusion,the effect of steam curing application on the compression and bending strength values of the concrete specimens with additives of various steel fiber ratios was investigated for different concrete classes.