Hemodinamik yolla tedavi edilen paraoftalmik anevrizmalarda stentleme sonrası intraanevrizmal akım faktörlerinin klinik sonuçlarla bağlantısı
Correlation of intraaneurysmal flow dynamics with clinical outcome after stenting in hemodynamically treated paraophthalmic aneurysms
- Tez No: 293223
- Danışmanlar: PROF. DR. CİVAN IŞLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroradyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Paraoftalmik anevrizmalarda özellikle de büyük ve dev olanlarda günümüzde kullanılmaya başlanan hemodinamik tedavi sonuçları hasta bazlı öngörülebilir değildir. Bu tedavide kullanılan akım yönlendirici stentlerin klinik sonuçları muhtemelen birincil derecede etkileyen intraanevrizmal hemodinamik faktörlere etkileri bilinmemektedir. Çalışmamızda sanal ortamda uygun stentleme yapıldıktan sonra intraanevrizmal akım faktörlerinden ortalama hız, maksimum hız, kinetik enerji ve visköz disipasyon oranlarını analiz edip kapanma zamanlarına göre korelasyonlarını araştırdık. Böylece anevrizmanın stentleme sonrası trombozuna etki eden faktörleri belirleyebilmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 2008 ile 2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Nöroradyoloji Bilim Dalı?nda hemodinamik olarak tedavi edilmiş 21 hastanın 25 internal karotis arter paraoftalmik segment anevrizma dataları dahil edilmiştir. Philips Integris Allura Biplan Anjiyografi (Philips Medical Systems, Netherland) cihazında gerçekleştirilmiş olan bu datalar 3D iş istasyonundan STL formatinda alınıp Polyworks 3D Metrology (InnovMetric Software Inc., Quebec City, Canada) programında `finite element? yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizde ortalama hız, maksimum hız, kinetik enerji ve visköz disipasyon oranları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Kapanma zamanlarına göre korelasyonu hesaplamak için Spearmen korrelasyon analizi testi kullanılmıştır. Bulgular: Hız ve enerji figürlerine bakıldığı zaman stent sonrası tüm parametrelerde bir azalma olmasına rağmen, ne hız figürlerinde, ne de enerji figürlerinde kapanma zamanlarına göre anlamlı lineer bir korelasyon bulunamamıştır. Sonuç: Çalışmamızda değerlendirdiğimiz hız ve enerji parametrelerinin anevrizmanın kapanmasında etkili olduğunu ancak kapanma zamanlarına göre istatistiksel anlamlı bir trend yakalayamamış olması ileri çalışmaların yapılması ve ek değişkenlerin de gözönünde bulundurulduğu çalışmaların gerekliliğine ulaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and purpose: Hemodynamic treatment of intracranial aneurysms with flow diverter stents is a novel concept. Results of this treatment has not been predictable yet. Effects of this flow diverters to intraneurysmal hemodynamics which are believed to be important factors in clinical outcomes, have not been known yet. In our study we analysed mean velocity, maximum velocity, kinetic energy and viscous dissipation ratio and correlated them against occlusion time. We aimed to identify the factors that induce thrombosis in aneurysm sac after stenting. Materials and methods: The models of 25 paraophthalmic segment aneurysm were obtained form Cerrahpasa Medical School, Department of NeuroRadiology, as real patient data viewed with Philips Integris Allura Biplane Angiography (Philips Medical Systems Netherland B.V). Exported 3D datas from workstation in STL format were then processed in Polyworks 3D Metrology (InnovMetric Software Inc., Quebec City, Canada) using `finite element? method. Mean velocity, maximum velocity, kinetic energy and viscous dissipation ratio were analyzed. Spearmen?s Correlation test was performed to determine statistically significant correlation against occlusion time. Results: The analysis showed that there was a reduction in both velocity and energy figures after stenting. However no direct correlation could be observed in terms of neither energy nor velocity figures against occlusion time. Conclusion: As a result of no significant correlation statistically against occlusion time, further studies should be performed regarding intraaneurysmal flow hemodynamics and additional variables which may effect the induction of thrombosis should be taken into account.