Diskopati kökenli kronik bel ağrısında kaudal epidural yolla uygulanan 'Bupivakain+Metilprednizolon+Morfin'in hastaların yaşam kaliteleri üzerine etkilerinin SF-36 ile değerlendirilmesi
Assessing the effects of 'Bupivacaine+Methyprednisolone+Morphine' administered caudal epidurally on health-releated quality of life with SF-36 in patients with low back pain due to discopathy
- Tez No: 88746
- Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY ARKAN, DOÇ. DR. SEMİH KÜÇÜKGÜÇLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, diskopati kökenli kronik bel ağrısının tedavisinde, kaudal epidural yolla, ardışık olarak uygulanan“bupivakain + metilprednizolon + morfin”kombinasyonunun analjezik etkinliğinin, hemodinamik ve solunumsai parametreler ile hastaların sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri üzerine etkilerinin ortaya konması amaçlandı. Lomber düzeyde diskopatiye bağlı, üç aydan daha uzun süreli kronik bel ağrısı olan, daha önce ilgili nedenle öpere olmamış ve tanıları radyodiyagnostik yöntemlerle desteklenen ASA l-ll grubundan 20 erişkin hasta çalışma kapsamına alındı. Tedavi öncesi muayeneyi takiben, hastaların VAS ile ağrı skorları elde edildi ve SF-36 ile toplam sekiz alt ölçekte yaşam kaliteleri değerlendirildi. Tüm hastalara, karın altına yastık konarak pron pozisyonunda kaudal epidural blok uygulandı, ilk uygulamada toplam 10 mi % 0.25 bupivakain HCI içinde 1mg, sonraki uygulamalarda 2 mg morfin sülfat verildi. İlk uygulamada bu kombinasyona eklenen 80 mg metilprednizolon diğer uygulamalarda kullanılmadı. Günaşırı olmak üzere, toplam beş uygulama yapıldı. Tüm uygulamalarda, uygulama öncesi bazal, uygulama yapıldıktan hemen sonrası 0. dk. kabul edilerek; bazal, 0, 15, 30, 45, 60, 90 ve 120 nci dakikalarda hastaların AKB, KAH ve dakika SS'ları kaydedildi. Beşinci uygulamadan bir ay sonra, hastalar tekrar değerlendirilerek; vital parametreleri, VAS ile analjezi skorları ve SF-36 ile yaşam kalite puanları saptandı. Tedavi süreci boyunca analjezi oluşma zamanı, devam süresi ve yan etkiler değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen veriler Wilcoxon testi ile karşılaştırılarak, istatistiksel analiz yapıldı. Herbir uygulamanın kendi içinde, solunum ve hemodinamik parametreler üzerine değişik etkileri olmakla birlikte, tedavi sonrasında KAH, OAB ve dakika SS'nda istatistiksel olarak anlamlı, fakat klinik olarak önemsiz düşme saptandı. 65Tedavi öncesinde 7.65 ± 1.04 olan VAS, tedavi sonrasında 1.90 ± 0.97'ye geriledi. SF-36'nın sekiz alt ölçeğinde de tedavi öncesine göre, tedavi sonrasında olumlu yönde olmak üzere, anlamlı değişiklik saptandı. SF-36'nın“Ağrı”alt ölçeği ile VAS arasında, sonuçlar açısından korelasyon olduğu görüldü. Hastanın yaşı ve ağrının devam süresiyle tedavinin etkinliği arasında belirgin bir ilişki saptanmadı. Tüm çalışma periyodu boyunca, yöntem ve kullanılan ilaçlarla ilgili ciddi bir yan etki oluşmadı. Hastaların tedaviden memnuniyeti 5 puanlık bir skalada 3.90 ± 0.55 olarak saptandı ve tüm hastalar tedavi yöntemini başka hastalara da önerdiler. Bu verilerin değerlendirilmesiyle diskopati kökenli kronik bel ağrısının tedavisinde,“bupivakain + metilprednizolon + morfin”kombinasyonunun, ardışık olarak kaudal epidural yolla uygulanmasının, hastaların ağrısının azaltılması ve/veya giderilmesi ve sağlıkla ilgili yaşam kalitelerinin artırılmasında etkin, güvenilir ve ekonomik bir yöntem olduğu sonucuna varıldı. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY If conservative treatment of low back pain is not sufficient for pain relief, a series of caudal epidural blocks for pain reduction is an alternative. The provided analgesia enables patients to exercise with a physiotherapist and relax muscle spasm that have been persisting over long time periods. To prolong these effects in outpatients, a series of caudal epidural blocks is performed for five times with an interval of two days. After approval by the local ethic committee, 20 patients with chonic low back pain due to disc hernia were included in the study. We measured pain relief, the changes in the quality of life by using visual analog scale VAS and Short Form-36 (SF-36) and hemodynamic and respiratory changes before the treatment and one month later after the treatment. We used 2 mg morphine sulphate in 10 ml of bupivacaine HCI 0.25% for blockades but, in the first blockade the dose of morphine sulphate was 1 mg and 80 mg methylprednisolone was added to the combination. The blocks were performed while the patient were in a prone position. Mean arterial blood pressure (MAP), heart rate (HR) and respiratory rate (RR) were measured every 15 minutes in the first hour and every 30 minutes in the second hour. When compared the first block with the fifth, there was statistically significant differences in MAP, HR and RR. They have been found lower. But this was not significant clinically. The difference in VAS was statistically significant (7.65±1.04 versus 1.90±0.97). The differences in all categories of SF-36 were statistically significant. There was a correlation between VAS and the“Pain ”subgroup of SF-36. We did not found a relation between the age of patients and the effectiveness of treatment. This was the same for the duration of pain. The satisfaction of patients was evaluated with a scale of five points (5 showing the best) and it was found 3.90 ± 0.55. The treatment had no serious adverse effects. 67Results of this study show that a series of caudal epidural blocks with a combination of“bupivacain + methylprednisolone + morphine ”provide effective analgesia and improvement in health releated quality of life without serious adverse effects in patients with chronic low back pain due to discopathy. 68