Foça Antik Kenti seramik buluntularıının restorasyonu
Restoration of Foça Ancient City's ceramic foundlings
  1. Tez No: 293271
  2. Yazar: FİRDEVS MÜJDE GÖKBEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CANDAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Seramik sanatı ilk çağlardan günümüze değin uzanan en eski el sanatlarından bir tanesidir. Bu yüzden arkeoloji açısından büyük önem arz eder. Seramik buluntular sayesinde tarihleme çok daha kolay yapılabilmektir. Çünkü seramik, bronz, ağaç gibi maddelere oranla korozyona karşı son derece dirençlidir.Restorasyon, herhangi bir sebeple hasar görmüş eserin sanatsal değerine ve eski şekline zarar vermeden onarmak ve rehabilite etmektir. Konservasyon ise; seramik, resim, heykel gibi sanat eserlerinin nesiller boyunca muhafaza edilmesi anlamına gelmektedir.Ülkemiz muazzam bir kültür mirasına sahiptir. Sayısız ören yeri bulunan ülkemizde böylelikle restorasyon ve konservasyon büyük önem kazanıyor. Ne yazık ki; ülkemizde yok denecek kadar az restorasyon ve konservasyon laboratuarı bulunmaktadır. Bu işlemler son derece pahalı ve sabır gerektiren zahmetli süreçlerdir. Yüz binlerce eser depolarda kötü şartlar altında saklanmaktadır. Konusunda uzman konservatör ve restoratörler ise yetişememektedir.Foça ( Phokaia) Antik Kenti de önemli ören yerlerinden biridir. 2008 kazı döneminde Ege Üni. Edebiyat Fak. Arkeoloji Böl. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özyiğit tarafından gözetilen seramik eserlerin restorasyon ve konservasyonu ile 22 adet buluntu İzmir Arkeoloji Müzesi' ne teslim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic art which is one of the oldest crafts is dating from past to today. It is of great significance in terms of archeology. Thanks to ceramic founding it is much easier dating than other substance such as bronze and wood.Conservation means that to protect art works such as ceramic, painting, statue etc. for years. Restoration means that to restore the work without damaging to its art value and previous shape and to rehabilitee it.Our country has a marvelous cultural inheritance. For this reason, conservation and restoration value in our country which has many ancient cities. Unfortunately, there are few restoration and conservation laboratories at least. These processes are extremely expensive and difficult which are required patient. Thousands works are reserved under bad conditions at rooms. There are not many experts on this field.Foça (Phokaia) Ancient City is one of the important ancient cities. It was delivered 22 ceramic foundlings to the Museum of Izmir Archaeology by Prof. Dr. Ömer Özyiğit?s leadership who is lecturer of Ege Uni. The College of Literature, department of Archaeology twenty two works to the Museum of Archeology in Izmir.