Foça kent tarihinin mimari dokuya yansıması
Reflection of Foça city history on architectural settlement
- Tez No: 128387
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Foça, kent tarihi, tarihteki yeri ve mimari dokusu açısından incelenmeye değer özellikler taşımaktadır. Antik çağlardan bu yana pek çok savaşa tanık olmuş, yedi büyük deprem geçirmiş, farklı ülkelerin yönetimi altına girmiş ama yine aynı topraklar üzerinde varlığını sürdürmüştür. Tezi hazırlamaktaki amaç, Foça kent tarihinin kent dokusu üzerindeki etkilerini incelemekti. Çalışmaya, Foça kent tarihi anlatılarak başlandı. Antik çağlardan günümüze gelen bulgular biraraya getirildi. Farklı dönemlere ait kent haritaları hazırlandı. 20. Yüzyılda kentin değişimi ve gelişimi haritalar ve fotoğraflarla belgelendi. Foça kentinin en karakteristik öğelerinden olan Rum evleri üzerine analitik bir tespit çalışması yapıldı. Evlerin genel bir tipolojileri çıkarıldı. Bu evlerin mimari elemanları üzerine bir çalışma yapıldı. Foça konutlarıyla diğer Ege kıyı ve Yunan Adaları'ndaki aynı dönem evleri üzerine bir karşılaştırma yapıldı. Sonuçta da Foça kenti için yapılması gerekenlere değinildi. Antik kent ve yaşayan kentin bir bütün olarak alınmasına yönelik önerilerde bulunuldu. Ekler bölümünde de Foça'ya ait özel bir takım bilgilere, tarihte Foça için yazılmış yazılara yer verildi. III
Özet (Çeviri)
Foça has always been special with its architecture, its history and its place in history. Since ancient times Foça experienced several wars and seven big earthquakes. Even many different countries governed it; Foça always stood on its feet's and always located in the same place. The purpose of my thesis was to analyse the effects of history on the architecture of Foça. Accordingly the starting point of my thesis was the history of Foça. The findings from ancient times to today are gathered together. By working on the maps of Foça in time, the changes are investigated. A comparison of photographs of Foça in 1930's and today is performed. Rum houses, which is one the main characteristics of Foça are examined, and a general typology of Rum houses is prepared. How the sympathy and conscience grew on ancient houses was pointed out by analysing the purchase years' of ancient houses. The final part of the thesis briefly describes what should be done for Foça, and includes suggestions on how to harmonise the ancient Phokaia and contemporary Foça. General information on Foça, regulations on protection of ancient architecture and writings on Foça are included in the appendix. IV