Knidos küçük tiyatro batı duvarı kazılarında ele geçen seramik buluntular
Pottery findings unearthed at west wall excavations of Knidos small theater
  1. Tez No: 471281
  2. Yazar: SONGÜL KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 971
Özet
Günümüzde olduğu gibi Antik Çağ toplumlarında da bir yerleşim yerinin veya bir bölgenin ekonomik, kültürel ve sosyal yapısını anlamak açısından o topluluğun üretim faaliyetlerinin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Antik çağ seramikleri, üretildikleri dönemin teknik, ekonomik ve kültürel düzeyinin göstergesi olarak, arkeolojinin önemli bir buluntu grubu içerisinde yer almaktadır. Toplumun her sınıfında, farklı işlevler doğrultusunda kullanılan seramiklerin, sayısal yoğunluğu, hamur-astar kalitesi, tipoloji farklılıkları, dönemin iktisadi ve sosyolojik değişimlerini ortaya koymaktadır. Çalışmamda Knidos Küçük Tiyatro Batı (Analemma) Duvarı 2013 yılı kazısında ele geçen seramik buluntular çalışılmıştır. Klasik-Hellenistik dönem, Roma-Geç Antik döneme ait Knidos üretimli ve ithal seramik buluntular incelenmektedir. Üretim teknikleri ya da imal edildikleri merkeze göre kendilerine özgü nitelikler taşıyan seramik kaplar, bu bağlamda öncelikle dönem, form ve üretim yerlerine göre tasnif edilmişlerdir. Bu alanlardan çıkan seramik kaplarla ilgili yaptığımız çalışmalarda bölgede hem yerel üretimli, hem de ithal seramik üretiminin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Seramiklerin kil, astar ve form özellikleri belirlenmiş, dönemsel yoğunluğu, bölgesel etkileşimi, kapların kullanımlarına göre (içki-sofra- depolama) ayrılıp incelenmiştir. Ayrıca Knidos yerel üretimi olan kandilleri, amphoraları (Knidos bilezikli amphora), kâseleri (kuşaklı kâse, Knidos düğümlü kâse), Oinophorosları gibi formların olması kültürel açıdan önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra Anadolu‟da Tarsus ve çevresi, Foça, Pergamon, Anadolu dışından Cos, Rodos, Kıbrıs ve Tunus bölgelerinden izler taşıdığı tespit edilmiştir. Knidos Antik Kenti ve dolayısı ile çevresinin çalışma kapsamım içindeki seramikler Klasik Dönem‟den Geç Antik Döneme kadar Akdeniz ve Ege Bölgesi ile yoğun bir ticari ve kültürel alışveriş içinde olduğu anlaşılmıştır.Bu anlamda Knidos Antik Kenti konumu, tarihi coğrafyası, mimarisinin yanında plastik eserler, heykel, heykeltıraşlıkta olduğu gibi seramik üretiminde de ileri bir seviyede olduğunun kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
As it is today, it is very important to know the production activities of the community in order to understand the economic, cultural and social structure of a settlement or region in the Ancient societies. Antique ceramics are an important finding context as a sign of the technical, economi can cultural level of the period they were produced. Moreover the numerical density, quality of clay-priming dough-lining, typology differences of ceramics used in different functions in each class of society reveal that economic and sociological changeof the period. In my thesis study, the ceramic finds recovered from the excavation of the Knidos Small Theatre western wall in 2013 are studied. The Knidos production and imported ceramic finds belonging to the Classical Helenistic period and the late Roman Antiquity are examined. Ceramics vessels which have qualification their specific characteristic according to the centre they are manifactured or production techniques are classified according to firstly their period, form and place of produced. It has been understood that both local and imported ceramics were produced in the region when we conduct studies on ceramic vessels from these areas. The properties of clay, lining and form of ceramics have been determined, periodic density, regional interaction have been examined that being seperated according to the use of containers ( drink- food-storage). Besides can be revealed that Knidos has a great importance in terms of cultural aspect due to local production of some vessels such as lamps, amphorae (Knidos bracelet amphora), bowls (belted bowls, Knidos knotted bowls) and oinophoros. In addition to this, it has been detected that there are traces Tarsus and ıts surroundings in Anatolia, phocaea, Pergamon in Anatolia and Cos, Rhodes, Cyprus and Tunisia from out side Anatolia. It can be conclude that Knidos had intensive commercial and cultural Exchange with the Mediterranean and Aegean regions from the Classica Period to the Late Antiquity in thelight of the ceramics included study of Knidos Antique City and hence its surroundings. In this sense Knidos was advanced level of ceramic production as well as its architecture, plasticworks, sculpture and historical geography.