19.yy İtalyan mezar heykelleri
19th Century Italian tomb sculptures
- Tez No: 293274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARZU ATIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
19.yy İtalyan Mezar Heykelleri hakkındaki bu çalışmada, Avrupa mezar heykelinin nasıl oluştuğu ve 19.yy boyunca bunun en önemli gelişmelerine tanıklık eden İtalyan mezar heykelinin nasıl şekillendiği araştırılmıştır.Her ne kadar Avrupa'da kilise içi mezarlara heykel yapma geleneği var olduysa da, bunlar azizler, aristokratlar ve önemli din adamları için yapılan süsleme amaçlı heykellerle sınırlı kalmıştır. Kişisel mezarlara heykel yapımı ise gömü alanlarının yaşam alanlarından ayrılarak modern mezarlıkların kurulmasıyla başlamıştır. Şehir dışına taşınan mezarlardaki heykeller süsleme amaçlı değil de, yakınlarının ruhlarına eşlik etmesi için bir avunma niteliğinde yapılmaları ve ailelerin statülerini göstermesine araç olduğu düşünüldüğünde toplum adına psikolojik ve kültürel önemi ortaya çıkmaktadır.İki bölümden meydana gelen tezin ?Avrupa Mezar Heykeli? adlı birinci bölümünde; modern mezar heykelinin oluşum süreci incelenmiş, geleneksel yapısı ve modern mezar alanlarındaki kişisel mezar heykeli yapımına neden olan etkenler ele alınmıştır. Ayrıca, Avrupa mezar heykeli içerisinde önemli bir yere sahip olan 19.yy İtalyan mezar heykeli oluşum süreci içinde Neoklasizm, Realizm ve Sembolizm akımlarına ait örnek heykeller ve heykeltıraşlar ele alınarak araştırılmıştır.?19.yy İtalyan Mezar Heykelini Oluşturan Ögeler? adlı ikinci bölümde ise, İtalyan mezar heykeli kompozisyonlarındaki ikonografik ve sembolik ögeler açıklanarak, bu ögeler hakkında analiz yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The history of the European tomb sculpture and the Italian tomb sculpture that had most important evolution throughout the nineteen century, are studied in this thesis.Altough there had been a tradition about erected tomb sculptures on the tombs that in the interior of churches, they were limited that made for moguls as saints, arictocrats, and reverends. Making private statues to the cemeteries were began with isolating the burial grounds from the living areas and building modern cemeteries. The tomb sculptures which were erected to the cemeteries in the outside of the town walls, should be thought not only decorative objects but also as a guardian of the souls and as a sign the social status of the families, psychological and cultural significance of the tomb sculptures on behalf of society is also emerging.In the first chapter of thesis, which is consisted of two main chapters, ?European Tomb Sculpture?, the evolution of the modern tomb sculpture and its traditional structure are studied with regarding the factors that caused the formation of the private tomb sculpture. The 19th century Italian tomb sculpture which has an important part in the hisory of the European tomb sculpture, is also examined by giving out reference sculptures and the sculptors of Neoclasism, Realism and Symbolism which create the 19th century Italian tomb sculpture.The second chapter, ?The Structure Elements of The 19th Century Italian Tomb Sculpture?, consists analysis about elements of the Italian tomb sculpture, by explaining the iconographic and symbolic elements of the European tomb sculpture.