19. yy italyan operasında dönem, biçem ve teknikler
Period, style and techniques in the 19th century italian opera
  1. Tez No: 219451
  2. Yazar: LİNET ŞAUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZİBELHAN DAĞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, 19. yy İtalyan Operası'nın dönemsel, biçemsel ve teknik açıdan incelenmesi ele alınmıştır. 1. bölümde, bu dönemdeki İtalyan operası, Romantisizm, Verismo ve en önemli İtalyan bestecileri ile libretto yazarları hakkında verilen genel bilginin yanısıra, dönemin şarkıcıları ve opera dinleyicisi incelenmiştir. 2. bölümde ise bu dönem operalarının biçemini oluşturan unsurlar hakkında detaylı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the 19th century Italian opera in terms of period, style and tecnique. In the 1st part, Italian Opera, Romanticism, Verismo, prominent opera composers of the period are analysed alongside the period's opera singers and audience. In the 2nd part, stylistic characteristics of the period are studied in detail.