Trakya koşullarında bazı adi yonca ( Medicago sativa L. ) çeşitlerinin adaptasyonu ve bazı tarımsal özellikleri üzerine araştırmalar
Researchs about some of the alfalfa species adaptation and some agricultural specialty in thrace region
  1. Tez No: 29328
  2. Yazar: ERCAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SERVET TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Trakya Koşullarında Bazı Adi "Yonca (Medicago sativa L.) Çeşitlerinin Adaptasyonları ve Bazı Tarımsal özeli iki eri üzerine Araştırmalar. Ercan DİKMEN Trakya. Üniversitesi Fen Bil imleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof.Dr. A. Servet TEKELİ Trakya koşullarında bazı adi yonca çeşitlerinin adaptasyonlarını ve bazı tarımsal özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma: 19.90-1991 yılında Trakya üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bit kileri Bölümü uygulama alanında yapılmıştır. Araştırmada 14 yonca çeşidi kullanılmış, deneme üç tekrarlamanı olarak tesadüf blokları deneme deseni ne göre kurulmuştur. Denemeden elde edilen sonuçlar aşağıda özet olarak gösterilmiştir. 1- Araştırmada en erken çıkış yapan çeşitler Kayseri ve Pioneer 581 çeşitleri, en geç çıkanlar ise.1.90.R, Honoye ve Warrior çeşitleri olmuş tur. 2- Kullandığımız yonca varyeteleri içerisinde kısa.dayanımları en iyi olan çeşitler A.ü.Z.F. (1985), Peru ye Kayseri, kışa dayanımları en kötü olanlar ise Saranac, îrogious, Marathon ve J. 90. R. olarak belirlenmiştir.3- En erken çiçeklenen çeşitler Marathon,- Honoye, Thor, irogious, Warrior ve J.90.R en geç çiçeklenenler ise Kayseri ve A.ü.Z.F. (1985)çeşitleri olmuştur. 4- Varyeteler içinde en uzun boylu olanlar Kayseri ve J.X80R olarak saptanmış, en kısa boylu çeşit ise Pioneer 581 olmuştur. Ayrıca en yüksek bitki boyu değeri I. biçim zamanında Honoye çeşidinden, en düşük bitki boyu değeri ise III. biçimde irogious çeşidinden elde edilmiştir. 5- Sap çapı bakımından Warrior, Thor ve Kayseri yoncası ilk sıraları almıştır. En düşük sap çapı değeri ise Pioneer 581 çeşidinden elde edilmiştir. Honoye varyetesi 1. biçim zamanında en yüksek sap çapı değerini, J. 95. V varyetesi ise III. biçim zamanında en düşük sap çapı değerini vermiştir. 6- Yaprak/Sap oranı bakımından yapılan karşılaştırmada ise Peru, Honoye, Cardinal, Thor ve irogious çeşitleri en yüksek orana sahip çeşitler olarak belirlenmiş, eh düşük yap/sap oranı ise Kayseri yoncasından el de edilmiştir. 7- Yeşil ot verimi en iyi olan çeşitler Thor, Marathon, Saranac, Honoye ve JX8QR çeşitleridir. Kayseri yoncası, A.ü.Z.F. (1985) yoncası, Peru yoncası ve Pioneer 581 yeşil ot verimi düşük çeşitler olarak belirlenmiştir. En yüksek yeşil ot verimi değeri I. biçimde Thor ve J.95.V çeşitlerinden, en düşük yeşil ot yerimi ise III. biçimde Thor çeşidinden elde edilmiştir. 8h JX80R, J.95.V, Saranac ve Thor varyeteleri en yüksek kuru- ot verimine sahip çeşitler, A.Ü.Z.F. (1985) yoncası Peru yoncası ve Pioneer 581 en az kuru ot veren çeşitler olmuştur. Bununla birlikte en yüksek kuru ot verimi I. biçimde JX80R ve J.95.V çeşitlerinden en düşük değerler ise III. biçimde Thor, Cardinal ve Kayseri çeşitlerinden eldeedilmiştir. 9- Varyetelerin en yüksek bitki boyu, sap çapı, yeşil ot verimi ve kuru ot verimi değerleri I. biçim zamanında elde edilmiş ve biçim sayısı. arttıkça bu değerler azalmıştır. Sadece yaprak/sap oram değerleri biçim sayısı arttıkça artma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESIS Researchs About Some of The Alfalfa Species Adaptation and Some Agricultural Specialty in Thrace Region. Ercan DÎKMEN The University of Tharace Institute of Science Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. A. Servet TEKELİ This research was made to define some Alfalfa species adaptation and some agricultural specialty in Thrace condition : It was made in 1990-1991 in experimental field of the department of field Crops Agriculture Faculty of Thrace University. In this research 14 species of Alfalfa has been used, Experiment was laid out in randomized complete block design with 3 replications. The results obtained from the study are as fallows : 1- The Alfalfa species that have emergence the earliest in this research have been Kayseri and Pioneer 581, the latest emergence have been J.90.R, Honpye and Warrior species. 2- The species that have the best winter rezistance have been A.ü. Z.F. (1985), Peru and Kayseri, the species that have the worst Winter rezistance have been Saranac, Irogious» Marathon and J. 90. R.3- The species that germination the earliest have been Marathon, Honoye, Thor, Irogious, Warrior and J/90.. R and the species that blossom the latest have been Kayseri and A.Ü.Z.F. (1985). 4- In the species, the plants that have“ the highes height have been Kayseri and JX80R and the plant that has the. shortest height has been Pioneer 581. In addition the highest plant height value has been fixed at the first cutting from honoye species and the lowest plant height value been fixed at the third cutting from Irogious species. 5- From the stem.diameter Warrior, Thor and the Kayseri species have taken the first series. The smallest stem diameter value has been fixed from Pioneer 581 species. Honoye species has given the highest stem diameter value at the first cutting and the J.95.V specie has given the lowest stem diameter value at the third cutting. 6- From Leaf/stem rate. Peru, Honoye, Cardinal, Thor and Irogious species have the highest rate species, the lowest leaf/stem rate has been fixed from Kayseri species. 7- The species that have the best green fodder yield Were, Thor, Marathon, Saranac, Honoye and JX80R species. Kayseri species. A.ü.Z. F. (1985), Peru and Pioneer 581 were the species that have the lowest green fodder yield. The highest green fodder value has been fixed at the first cutting from thor and J.95-V species, the lowest yield has been fixed at the third cutting from thor. 8- JX80R, J.95.V, Saranac and Thor species have the highest dry fodder yield A.Ü.Z.F. (1985) species, Peru and Pioneer 581 have been the species that gives the littlest dry fodder yield. However the highest dry fodder yield has been fixed at the first cutting from JX80R and J.95.Vspecies. The lowest value has been fixed at the third cutting from Thor, Cardinal and Kayseri species. 9- The highest plant height of species, stem diameter, green fodder yield and dry fodder yield values has been fixed at the first cutting an,d since the cutting number increase, this values has been reduced. Only leaf/ stem rate values has been inereased since ”the cutting number increase.