Belenbaşı Köyü (Buca-İzmir) düz dokumalarının teknik ve desen özellikleri
The techniques and design properties of flat weaving in Belenbaşı Village (Buca-İzmir)
  1. Tez No: 293298
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. NURAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
?Belenbaşı Köyü (Buca-İzmir) Düz Dokumalarının Teknik ve Desen Özellikleri? başlıklı sanatta yeterlik tez çalışması yapılan alan araştırması sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda açıklanmıştır. Dokumaların yöresel özellikleri gözlem ve söyleşi tekniklerinden faydalanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Göçebe ve yarı göçebe yaşam biçiminin bir uzantısı olarak var olan geleneksel dokumalar yerleşik yaşam biçimine geçiş ile birlikte yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştır. Belenbaşı Köyü'nde geçmişte önemli ölçüde üretilmiş olan düz dokumalar ve teknikleri geleneğin içerisinde incelenerek belgelenmiştir.Kültürümüzün yapı taşları haline gelen geleneksel dokumaların doğru bir şekilde yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yöre özelliklerinin belirlenmesi, bunların bir bütün içerisinde değerlendirilmesi gerekir. Farklı ebat ve kullanım alanlarına sahip olan düz dokuma tekniklerinde üretilmiş olan dokumalar kendine özgü dokuma tekniği, renk, motif, desen ve yöre özellikleri ile geleneksel dokumalar arasında önemli bir yere sahiptir.?Belenbaşı Köyü (Buca-İzmir) Düz Dokumalarının Teknik ve Desen Özellikleri? başlıklı tez çalışmasının Birinci Bölümünde Belenbaşı Köyü, Köyde Dokumacılığın Günümüzdeki Durumu ve Konuya İlişkin Kaynakça Değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci Bölümünde Belenbaşı Köyü Dokumalarında Kullanılan Hammaddeler, Dokuma Hazırlık İşlemleri, Tezgâhın ve Dokumaların Özellikleri açıklanmıştır. Üçüncü Bölümünde ise Katalog, Reprödüksiyon Çalışmaları ve Renk Düzenlemeleri yer almıştır.Günümüzde Yörük yaşam biçiminde meydana gelen değişimler ve yerleşik hayata geçmenim getirmiş olduğu farklılıklar ile birlikte Belenbaşı Köyü düz dokumalarının da etkilendiği bir gerçektir. Düz dokumaların kalitesinde meydana gelen değişiklikler hammadde temininde yaşanan güçlüklere, boyama reçetelerinin artık hatırlanmamasına, çarşı pazardan temin edilen yün iplikler ile dokuma yapılmasına, dokuma bilen kişilerin gittikçe yaşlanmasına bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Thesis on ?The Techniques And Design Properties Of Flat Weaving In Belenbaşı Village (Buca-İzmir)? are expressed according to the results of research. Its features were tried to be determined by deriving benefits from observation and interwiev techniques. Traditional products which extend to nomadic and semi-nomadic way of life has gradually begun to disappear with the transition of city life. The flat weaving and techniques produced mostly in Belenbaşı Village in the past were documented by researching in traditions.To keep the traditional weaving alive is the corner stone of our culture and transmitting it into next generations. The properties of local area should be determined and it is neccessary to evaluate everything in detail. The woven products which were produced by using flat weaving techniques have different dimensions and uses and they have great importance among the clothes with their own features of weaving techniques colour, pattern, and design.In the first part of the study, titled with ?The Techniques And Design Properties Of Flat Weaving In Belenbaşı Village (Buca-İzmir)? Belenbaşı Village, weaving today in the village and biographical evaluations about the flat weaving were done. In the second part, the raw materials used for weaving in Belenbaşı Village, preparobry weaving process, the loom and the weavings were made clear. In the third part, catalogue, reproduction studies and color applications took pard.Nowadays it is a reality that Belenbaşı village flat weaving has been affected by the change of nomad?s life and the differences brought up with a stable life-style. The changes in the quality of flat weaving are bound to the dificulties in getting raw material, not to remember the ingredients of dying, to use ordinary materials in the weaving and decreasing number of people who know how to weave.