Gebe kadınların, gebe ve çocuk belenmesi konusundaki bilgileri ve beslenme davranışları
Investigation of pregnant women?s knowledge about pregnant and child nutrition and nutrition behaviors
  1. Tez No: 196490
  2. Yazar: GÜLÇİN DİBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma; gebe kadınların gebe ve çocuk beslenmesi konusundaki bilgilerini ve beslenmedurumu üzerinde etkili olan beslenme davranışlarını belirlemek amacıyla planlanıpyürütülmüştür. Ankara ili Gölbaşı ilçesinde merkez sağlık ocakları ile Ana Çocuk Sağlığı veAile Planlaması Merkezi' ne kayıtlı olan gebelerden 273' ü araştırma kapsamına alınmıştır.Araştırma verileri anket formu ile karşılıklı görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır.Araştırma kapsamına alınan kadınların ortalama yaşı 25.22 ± 4.47 yıldır. Kadınların % 55.3'ünün ilkokul mezunu, % 93.7' sinin ev hanımı olduğu belirlenmiştir. İlk gebeliği olankadınlar örneklemin % 39.2' sini oluşturmuştur. Kadınların % 77.7' si bu gebeliklerininisteyerek olduğunu belirtmişlerdir. Gebe kadınlara gebe beslenmesi ile ilgili 18, çocukbeslenmesi ile ilgili 25 soru sorulmuştur. Kadınların çocuk beslenmesi ile ilgili bilgileriningebe beslenmesi bilgilerinden daha iyi olduğu saptanmıştır. Gebe beslenmesi ile ilgili bilgidüzeyleri değerlendirildiği zaman % 46.9' unun çok iyi, % 36.2' sinin iyi, % 15.8' inin orta,% 1.1' inin kötü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted in order to determine the level of nutritionalknowledge of pregnant women about the nutrition of the pregnant and children, as well as thenutritional behaviour that influences their nutritional status. Two hundred and seventy three(273) of the pregnant women registered in the Center for the Welfare of Mothers and ChildrenAnd Family Planning and in the central health clinics in Gölbaşı - Ankara were involved inthe study. The research data were collected by means of a questionnaire form and throughinterviews. The mean age of the women involved in the research was 25.22 ± 4.47 years. Itwas determined that 55.3% of the women were primary school graduates and 93.7 % werehousewives. Thirty-nine point two percent of the women were experiencing their firstpregnancy, and 77.7 % conceived the baby willingly. The pregnant women were asked 18questions about pregnancy nutrition and 25 questions about child nutrition. It was determinedthat their knowledge about child nutrition was better than their knowledge about pregnancynutrition. When the levels of nutritional knowledge about pregnancy nutrition were evaluated,it was established that the knowledge levels of 46.9 %, 36.2 %, 15.8 % and 1.1 % of thewomen were very good, good, medium and poor, respectively.