Yaygın anksiyete bozukluğu tanılı bireylere verilen psikoeğitimin tedavideki etkinliğinin incelenmesi
The efficacy of psychoeducation as an adjuvant therapy in generalized anxiety disorder
- Tez No: 293303
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, Psikiyatri Polikliniğine başvurup muayene olan ve ?Nevrotik Kişilik Özelliği Zemininde Orta Düzeyde Yaygın Anksiyete Bozukluğu? tanısı alan bireylere verilen psikoeğitimin tedavideki etkinliğini (ilacı önerildiği gibi kullanıp kullanmama, ilacı bırakıp bırakmama durumu ve anksiyete düzeyinde düşme oranı) incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu araştırma modeline göre desenlenmiş yarı deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan ve 13 sorudan oluşan Tanıtıcı Bilgi Formu, Spielberger ve arkadaşları tarafından (1970) geliştirilen Spielberger Sürekli-Durumluk Kaygı Envanteri ve araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan Psikoeğitim Sonrası Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır.Deney grubuna verilen psikoeğitimin bireylerin ilaca devam etme durumlarını arttırdığı, ilacı bırakmalarını engellemeye yardımcı olduğu ve durumluluk-süreklilik anksiyete düzeylerini düşürdüğü görülmüştür. Deney grubunun anksiyete puanlarındaki düşüş kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the effects of education (variables; whether the patient have been using the medication as prescribed, whether the patient discontinued the medication and whether any decrease of their anxiety level has occurred. ) of patients, who were being treated for psychosis and waves of anxiety in psychiatry department.In this research, pretest and posttest are given to experimental group consisting 30 participants. After determining anxiety levels of the experimental group, they are included in the psycho educational program. The anxiety levels of experimental group were determined after and before every psycho educational séance in order to evaluate the efficiency of the program. The experimental group has been evaluated her with the form which is filled up with a interview method at the end of the psycho educational program to assess if the use of medicine is quitted and to assess side effects of medicine.At the end of the psycho educational program which is given to experimental group, anxiety levels of both groups have been evaluated with a posttest to look at differences and meaningfulness of the results.It has been seen that the state of continuation of medicine is increased with the help of psycho education through the experimental group and also education program helped to decrease the level of state & trait anxiety. Although the decrease of anxiety level of the experimental group is not too much but it?s a fact that psycho education has considerable contribution to treatment.