Galanthus woronowii Losinsk. bitkisinin kalite kontrol açısından değerlendirilmesi
Quality control evaluation of Galanthus woronowii Losinsk
  1. Tez No: 293302
  2. Yazar: AHMET EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEHİR SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, Kuzeydoğu Türkiye'de yabani olarak yetişen bir Galanthus türü olan Galanthus woronowii Losinsk. bitkisi, üç farklı açıdan incelenmiştir.Bitki üzerinde yürütülen botanik çalışmalarda, bitkinin tayininde yararlanılabilecek ve muhtemel monografilerde yer alabilecek anatomik ve mikroskobik özellikler araştırılmıştır.Kalite kontrol çalışmalarının yapıldığı araştırmalarda, farklı zamanlarda, farklı lokalitelerden toplanan bitkilerden ayrı ayrı hazırlanan drog örneklerinde nem, total kül, hidroklorik asitte çözünmeyen kül ve sülfat külü deneyleri yapılmıştır. Drogların teşhis ve saflık kontrollerinde yararlanmak amacıyla ince tabaka kromatografisi (İ.T.K.) kullanılmıştır. Drogların total alkaloit miktar tayinleri tiritmetrik bir yöntemle tayin edilmiştir. İlave olarak, drog örneklerinde galantamin ve likorinin miktarı, yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) ile tayin edilmiştir. En yüksek likorin miktarı Kemalpaşa, Hopa, Artvin'den toplanan G. woronowii soğanlarında bulunurken, Arhavi, Artvin'den toplanan G. woronowii soğanları ise en yüksek galantamin miktarını içermektedir.Bunlara ilaveten, drog örneklerinden hazırlanan alkaloit ekstrelerinin asetilkolinesteraz inhibitör aktivitesi in vitro Ellman yöntemine dayalı İTK ile kombine edilen biyootografik bir deneyden yararlanılarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Galanthus woronowii Losinsk., which is a wild-growing Galanthus species in NortheasternTurkey, has been investigated by three different approaches.In botanical investigations carried out on the plant, anatomical and microscobical features, which may be used in the determination of the species and may be included in a prospective monograph, were investigated.In the course of the studies on the quality control determinations, assays for humidity, total ash, acid-insoluble ash and sulphated ash were carried out for drug specimens prepared from plants in flowering period and collected from different localities in different times. Thin Layer Chromatography (TLC) was used for the identification and purity control of drug specimens. The total alkaloidal contents of the drugs were determined by a titrimetric method. Moreover, the drug specimens were quantitatively analyzed for galanthamine and lycorine, by using High Pressure Liquid Chromatography (HPLC). The highest content of lycorine was detected in the bulbs of Galanthus woronowii, collected from Kemalpaşa, Hopa, Artvin whereas the bulbs of G. woronowii, collected from Arhavi, Artvin contained the highest amount of galanthamine.Moreover, acetylcholinesterase inhibitory activity of the alkaloidal extracts prepared from drug specimens were determined by using TLC combined with a bioautographic assay based on in vitro Ellman method.