Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz üreten Enterobacteriaceae üyelerinde 'Phe-Arg-ß-naphthylamide'in kinolon minimal inhibitör konsantrasyon değerlerine etkisi
Effect of ?Phe-Arg-ß-naphthylamide? on quinolone minimal inhibitory concentration values in extended spectrum beta-lactamase producing Enterobacteriaceae members
  1. Tez No: 293306
  2. Yazar: SERHAT YEDEKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE HOŞGÖR LİMONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çoklu ilaç direnci gösteren bakterilerle oluşan enfeksiyonlar dünyada büyük bir sorundur. Bu enfeksiyonlardan en sık izole edilen patojenlerin başında genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) olumlu Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae gelmektedir. GSBL olumlu Gram negatif bakterilerde florokinolon direnci çoğunlukla, topoizomeraz genlerindeki mutasyonlar ve efluks pompalarının artan ekspresyonu sonucu gelişir. Antibiyotik etkinliğinin arttırılması için yeni efluks pompa inhibitörlerinin araştırılması günümüzde önemli bir ilgi alanıdır.Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarı'nda çeşitli klinik örneklerden izole edilen GSBL olumlu 65 E. coli ile 48 K. pneumoniae kökeni incelendi. Disk difüzyon yöntemiyle siprofloksasin veya nalidiksik aside dirençli veya orta duyarlı 58 E. coli ve 21 K. pneumoniae kökeni saptandı. Bu kökenlerin nalidiksik asit (4096-2 µg/ml), siprofloksasin (1024-0.5 µg/ml) ve PßNA (1024-0.5 µg/ml) MIK değerleri belirlendi. Sabit konsantrasyondaki PßNA (20 µg/ml) varlığında siprofloksasin ve nalidiksik asit MİK değerlerindeki değişim araştırıldı. Çalışmaya alınan 21 K. pneumoniae kökeninin 4 tanesinde sadece siprofloksasin, 5 tanesinde sadece nalidiksik asit, 2 tanesinde hem nalidiksik asit hem de siprofloksasin; 58 E. coli kökeninin 8 tanesinde sadece siprofloksasin, 4 tanesinde sadece nalidiksik asit, 3 tanesinde hem nalidiksik asit hem de siprofloksasin MİK değerlerinde en az 4 katlık azalma gözlendi ve bu sonuç efluks pompa sisteminden kaynaklanan direncin varlığı için anlamlı kabul edildi. Ülkemizde, çoklu antibiyotik direncinde rol oynayan efluks pompa sistemlerinin varlığını araştıran fenotipik ve genotipik çalışmaların arttırılması gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Infections caused by mutliple drug resistant bacteriae are a major problem in the world. The most common isolated pathogens from these infections are extended spectrum beta-lactamase (ESBL) positive Escherichia coli and Klebsiella pneumoniae strains. In ESBL pozitif Gram negative bacteria, fluoroquinolone resistance is acquired mostly by target mutations in topoisomerase genes and incresed expression of efflux pumps. Searching for new inhibitors of efflux pumps in order to increase the efficiency of antibiotics, is an important search field nowadays.In this study, GSBL positive 65 E. coli and 48 K. pneumoniae strains isolated in Microbiology and Clinical Microbilogy Laboratory of Ege University Medical Faculty were investigated. 58 E. coli and 21 K. pneumoniae strains resistant or intermediate to ciprofloxacin or nalidixic acid were detected by disc diffussion method. Ciprofloxacin (1024-0.5 µg/ml) PßNA (1024-0.5 µg/ml) and nalidixic acid (4096-2 µg/ml) MIC values of these isolates were determined. The changes in nalidixic acid and ciprofloxacin MIC values in the presence of fixed concentration of PßNA (20 µg/ml) were investigated.Among 21 K.pneumoniae strains, at least four fold reductions were observed in MIC values of ciprofloxacin, nalidixic acid and both for four, five and two strains respectively. Among 58 E. coli strains, at least four fold reductions were observed in MIC values of ciprofloxacin, nalidixic acid and both for eight, four and three strains respectively. This result was evaluated to be indicative for precence of efflux pump mediated resistance in these strains. Phenotypic and genotypic investigations revealing the precence of efflux pumps which play important role in multiple antibiotic resistance, should be increased in our country.