İzmir/Bornova ilköğretim ikinci kademe devlet okullarında eğitim gören ergenlerde yaşam kalitesi
Quality of life in adolescent studying in second stage of secondary public schools in İzmir/Bornova
- Tez No: 293307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK TANER GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Amaç: llköğretim İkinci kademede eğitim gören ergenlerde yaşam kalitesi düzeylerinin ve belirleyicilerinin saptanması.Gereç-Yöntem: Araştırma kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırma İzmir ili Bornova İlçe merkezindeki ilköğretim okullarının 6,7,8. sınıflarında yapıldı. Araştırma verileri Nisan-Mayıs-Haziran 2009'da toplandı. Örnek büyüklüğü Sample XS istatistik programında, desen etkisi 2 alınarak, %50 prevalans, %95 güven aralığında, örneklem hatası 0.05 kabul edilerek 736 olarak hesaplandı. Çalışmada dört form kullanıldı. Bunlar: Kiddo-Kindl genel amaçlı 13-16 yaş yaşam kalitesi ölçeği ergen formu, DSÖ HBSC 2001/02 anket formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF DSÖ KISA FORM), sosyo-demoğrafik anket formu. Araştırmanın verileri SPSS 10.0 bilgisayar istatistik paket programında değerlendirildi. Verilerin analizinde,student t testi, mann Whitney_U test, One-Way ANOVA, tahmini rölatif riskler (Lojistik regresyon modeli) ve risklerin % 95 güven aralığı ve Pearson korelasyon hesaplandı.Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin 370'si (%49.7) erkek, 374'ü (%50.3) kızdır. Öğrencilerin 229'u (%30.8) 12 yaş, 255'i (%34.3) 13 yaş, 221'i (%29.7) 14 yaş ve 39'u (%5.2) 15 yaşındadır (yaş dağılımı 13.0±0.8, min 12-max 15). 652'si (%87.6) Ege Bölgesi doğumludur. Öğrencilerin annelerinin yaş dağılımı 38.1±4.9; baba yaş dağılımı 42.4±5.6'dır (29-68). Öğrencilerin 270'i (%36.3) üst sosyal sınıfta, 474'ü (63.7) alt sosyal ınıfta bulunmaktadır ve 87'sinin (%11.7) sosyal güvencesi yoktur. 386'sı (%51.9) gelirini ne iyi ne kötü olarak değerlendiriyor. 20'si (%2.7) okul dışında bir işte çalıştığını ifade etmiştir. Öğrencilerin 615'i (%87.2) doğduğundan beri İzmir'de yaşamaktadır. 618'i (%83.1) anne ve babasıyla birlikte yaşamaktadır ve 546'sının (%73.4) kendisine ait odası vardır. Araştırmaya katılan öğrencilerin 112 (%14.9) uzun süren bir hastalığı olduğunu ifade etmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin 258'i (%34.7) akran zorbalığına uğradığını, 230'u(%30.9) akran zorbalığı uyguladığını belirtmiştir. Öğrencilerin 357'si (%48) aile ile sosyal ilişkilerinin ortalama puanın altında; 270'i (%36.3) aile-okul ilişkilerinin; 258'i (%34.7) öğretmen tutumunu; 317'si (%42.6) anne tutumunu ve 304'ü (%40.9) baba tutumunu ortalama puanın altında olarak algılamaktadır. Öğrencilerin sağlık davranışları incelendiğinde: 90'nı 8%12.1) öğün atlamadığını; 139'u (%18.1) okul saatleri dışında her gün 60 dakika ve üzeri nefes nefese kalarak ya da terleyerek egzersiz ya da spor yaptığını; 378'i (%50.8) hafta içi günde 2 saat ve üzeri televizyon izlediğini, 402'si (%54.0) son bir yılda bir hemşire ve ya doktor tarafından tedavi gerektirecek kadar şiddette yaralanmadığını; 287'si (%36.8) son bir yılda kavga/dövüş yaşamadığını belirtmiştir. Öğrencilerin 10'u (%1.3) halen sigara kullandığını, 3'ü (%0.4) her gün bira tükettiğini, 24'ü (%3.2) ayda ya da haftada bir ya da birkaç alkol tükettiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:: To determine the determinants and the level of quality of life of the adolescents studying at the second stage of primary schoolMethods: This is a cross-sectional research.. Surveys were carried on 6,7,8. classes of primary schools in Bornova, İzmir. Data were collected İn April-May-June 2009. survey Sample size was calculated by Sample size XS statistical program, with the design effect 2, 50% prevalence, 95% confidence interval, sampling error as 0.05 and was found as 736. Four forms were used in this study. These are: Kiddo-Kindl quality of life scale for 13-16 years adolescents, the WHO HBSC questionnaire 2001/02, the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF WHO SHORT-FORM), and socio-demographic questionnaire. Data were analyzed by SPSS 10.0 statistical package program. In data analysis, student t test, Mann Whitney_U test, One-Way ANOVA, the estimated relative risks (logistic regression model) and 95% confidence interval of risk and Pearson correlation were used.Results: 370 (49.7%) of surveyed students were men, 374 (50.3%) were girls. 229 of students (30.8%) were 12 years, 255 (34.3%) 13 years, 221'i (29.7%) 14 years and 39 (5.2%) 15 years old (age range 13.0 ± 0.8, min 12 -max 15). 652 (87.6%) were born in the Aegean Region. Students' mothers, age range was 38.1 ± 4.9; father age range 42.4 ± 5.6 (29-68). 270 students (36.3%) were in the upper social classes, 474 (63.7) were located in the lower social classes and 87 (11.7%) don?t have any social security. The income of 386 (51.9%) students was considered as neither good nor bad. 20 (2.7%) of them stated that they work outside the school. 615 of students (87.2%) were living in Izmir since their birth. 618 (83.1%) lived with their mother and father, and 546 (73.4%) have their own room. 112 (14.9%) students stated they got long-term illness, 258 (34.7%) students had suffered bullying peers, 230 (30.9%) stated that they applied peer bullying. 357 of students (48%) had the social relations score under the average score of the group, 270 (36.3%) had family-school relationships score under the average score of the group ; 258 (34.7%) had teacher attitude score under the average score of the group; 317 (42.6%) students had mother?s attitude score under the average score of the group and 304 (40.9%) students had father?s attitude score below the average attitude score.. Students' health behaviors were examined: 90 (12.1%) do not skip meals; 139 (18.1%) students were doing exercise sweating or pant or sport outside of school hours each day and over 60 minutes; 378 (50.8%) over 2 hours a day watching television in weekdays, 402 (54.0%) by a nurse or doctor to require the treatment had been injured in the last year; 287 (36.8%) in the last year fighting / combat experience were not stated.