Evlilik uyumunun kişilerarası tarz ve öfke açısından araştırılması
Marital adjustment research in terms of interpersonal style and anger
  1. Tez No: 293315
  2. Yazar: ARZU ÖZMEN SÜATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENAL İNCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, evlilik uyumu ile kişilerarası iletişim tarzı ve öfke arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Böylece, evlilik uyumuyla bu faktörlerin nasıl bir ilişki içinde olduğunun saptanması hedeflenmiştir. Çalışmanın örneklemini, 19?56 yaş arası evli olan 90 çift (90 karı?90 koca) oluşturmuştur.Araştırmanın hipotezlerini sınamak amacı ile kişilerarası iletişim tarzını ölçmek amacıyla Ankara Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı Öğrencilerinin geliştirdikleri ?Kişilerarası İletişim Tarzı Ölçeği?, öfke değişkenini ölçmek için Siegel (1986) tarafından geliştirilen ?Çok Boyutlu Öfke Ölçeği? kullanılmıştır. Evlilik uyumunu ölçmek için ise Locke ve Wallace (1959) tarafından geliştirilmiş olan ve Kışlak (1995) tarafından uyarlanan ?Evlilik Uyum Ölçeği? kullanılmıştır. Bunların yanı sıra, katılımcıların sosyodemografik bilgilerini elde edebilmek amacı ile ?Bireysel Bilgi Formu? uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, EUD ve EUT, EUY olan evli çiftlerde evli erkeklerin, evli kadınlara göre daha olumsuz kişilerarası ilişki tarzı kullandıkları bulunmuştur. Erkeklerin, öfke puanları, öfkeyle ilişkili davranışlar ve kişilerarası öfke alt ölçeklerinde yüksek puanlar aldıkları, kadınların ise öfkeye neden olan durumlarda yüksek puan aldıkları bulunmuştur. EUD, EUY, EUT gruplarına göre öfke düzeyleri, kişilerarası iletişim tarzları açısından incelendiğinde aralarında farklar bulunmuştur. Anova analizleri incelendiğinde; EUD olan evli çiftlerin, EUY olan evli çiftlere göre duygudan kaçınan kişilerarası ilişki tarzını kullandıkları, intikama yönelik öfke tepkilerinin bulunduğu, eleştirilme durumunda öfkelendikleri bulunmuştur.Tüm sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, bulgular, olumsuz kişilerarası iletişim tarzı ve yüksek öfke düzeyinin evlilik uyumu ile ilişkili olabileceği şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study is to investigate the relationship between marital adjustment and interpersonal communication styles and anger. Thus, it is intended to determine how these factors relate with marital adjustment. The sample consists of 90 couples (90 wifes ? 90 husbands) whose ages are between 19 and 56.In order to verify the hypothesis of the study, ?Interpersonal Communication Style Inventory? was used for the evaluation of the communication styles of the couples, which was developed by the students of Ankara University Clinical Psychology Master Program and ?Multidimensional Anger Inventory? was used to measure the anger variable, which was developed by Siegel (1986). ?Marital Adjustment Inventory? developed by Locke and Wallace (1959) and adapted by Kışlak (1995) was used in order to assess the marital adjustment. Lastly, ?Personal Information Form? was used in order to receive sociodemographic information of participants.According to the results, it is found that married men were using more negative communication styles than women in the groups of EUD, EUT and EUY married couples. Regarding the anger scores, women got higher scores on the states causing anger, while men were getting higher scores on anger related behaviors and interpersonal anger subscales. Anger levels according to the EUD, EUT and EUY groups were differed in terms of the interpersonal communication styles.Anova analysis revealed, in contrast to EUY married couples, that EUD married couples were using communication styles that refer to avoidance of feelings, revenge for their reaction to anger and anger in case they were found to be criticized.According to all of the results, it was concluded that negative interpersonal communication styles and high levels of anger may be associated with marital adjustment.