İki uçlu bozuklukta TNF-? ve IL-6 ile klinik özellikler ve lityuma yanıt arasındaki ilişki
The relationship between TNF-? ve IL-6 and clinical variables, lithium response in bipolar disorder
- Tez No: 293316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAT TİMUÇİN ORAL, DR. LATİF ALPKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Pek çok çalışma iki uçlu bozukluğun manik ve depresif dönemlerinin pro-inflammatuar süreçler olduğunu ve bu sürecin ötimide gerilediğini göstermiştir. Ayrıca, lityumun immün düzenleyici etkileri olduğu da oldukça iyi bilinmektedir. Bazı yazarlar tedaviye dirençli iki uçlu hastalarda anti-inflammatuar ajanların güçlendirmede kullanılabileceğini ileri sürmektedir. Bu bilgilerin ışığında, bu çalışma iki uçlu bozukluğun uzunlamasına seyrinde ve tedavi yanıtında pro-inflammatuar sitokinlerin rolünü araştımayı amaçlamıştır.Yöntem: Çalışmaya 79 ötimik iki uçlu hasta dahil edilerek TNF-? ve IL-6 seviyelerinin ölçüldü. Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve ALDA ölçeği, nesnel uyku kalitesini ve lityuma tedavi yanıtını değerlendirmek için uygulandı.Bulgular: TNF-? seviyeleri ile klinik özellikler arasında ilişki yok iken IL-6 seviyeleri ötimi süresi ile pozitif ve yıllık major dönem sayısı ile negatif olmak üzere ilişkiliydi. Lityuma yanıtı kötü olanların TNF-? seviyeleri lityuma yanıtı iyi olanlardan yüksek idi. TNF-? seviyeleri hem ALDA ölçeği toplam skorları ile hem de ALDA ölçeği A kriteri skorları ile negatif ilişkiliydi.Sonuç: Görece büyük ve homojen bir grup iki uçlu hasta ile yürütülen bu çalışma lityumun TNF-? gibi immün sistem değişkenleri üzerindeki etkisinin belki de iki uçlu bozuklukta uzunlamasına lityuma yanıtta rol oynayabileceğini göstermektedir. Öte yandan, bu çalışmanın sonuçlarının öncül olduğu unutmamalıdır. Bu yüzden iki uçlu bozuklukta uzunlamasına tedavi yanıtında sitokinlerin rolünü anlamak için daha fazla sayıda klinik ve klinik öncesi çalışmaya gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Several studies have demonstrated that both manic and depressive episodes of bipolar disorder could be pro-inflammatory states that resolve during euthymia. Moreover, the immune-regulatory effects of lithium are well-established. Some authors also argue about using anti-inflammatory agents for augmentation in treatment resistant bipolar patients. In the light of these findings, this study is aimed to investigate the role of pro-inflammatory cytokines in longitudinal course and treatment response in bipolar disorder.Method: The study included 79 euthymic bipolar patients in whom plasma TNF-? and IL-6 levels were measured. Pittsburgh Sleep Quality Index and ALDA scale were applied to evaluate subjective sleep quality and lithium treatment response.Results: There was no correlation between TNF-? levels and clinical variables, yet IL-6 levels were negatively correlated with the duration of euthymia and positively correlated with the number of major episodes/per year. TNF-? levels were higher in poor lithium responders than in good lithium responders. TNF-? levels were negatively correlated with both total ALDA scale scores and ALDA scale criterion A scores.Discussion: The present study, which was conducted in a relatively large and homogenous group of bipolar patients, shows that the effects of lithium on immune system variables, such as TNF-?, may play a role in long term treatment response to lithium in bipolar disorder. However, it should be kept in mind that the results of this study are preliminary. Thus, more clinical and preclinical studies are needed to understand the role of cytokines in long term treatment outcome in bipolar disorder.