Denizli Honaz ilçesi 2009 yılı doğumlarının değerlendirilmesi, sezaryen sıklığı ve buna etkili etmenler
The eveluation of the births of 2009 in Honaz, Denizli and rate of caesarean and determinants
  1. Tez No: 293325
  2. Yazar: BELKIZ KILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETDENİZLİ HONAZ İLÇESİ 2009 YILI DOĞUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ, SEZARYEN SIKLIĞI VE BUNA ETKİLİ ETMENLERKILLI, BelkızYüksek Lisans Tezi, Halk Sağlığı ABDTez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet BOSTANCIHaziran 2011, 83 sayfaAmaç: Denizli Honaz ilçesinde 2009 yılında meydana gelen doğumları değerlendirmek, sezaryen doğumların sıklığını ve doğumların sezaryen ile gerçekleşmesine yol açan etmenleri belirlemek.Yöntem: Denizli Honaz İlçesinde 2009 yılında yapılan kesitsel tipteki bu araştırmada toplam doğum yapan 487 kadının 413'üne (%84,8) ulaşılmıştır. Veriler, anket yöntemi ile toplanmış olup; anket, bağımlı değişkenimiz doğum şekli ve özellikle sezaryenin yanında bağımsız değişken olarak kadının ve ailenin Sosyo-demografik özelliklerini, kadının üreme sağlığı özelliklerini ve bebekle ilgili bazı bilgileri içeren 44 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EVELUATION OF THE BIRTHS OF 2009 IN HONAZ, DENİZLİ AND RATE OF CAESAREAN AND DETERMINANTSKILLI, BelkızM. Sc. Thesis in Public HealthSupervisör: Prof. Dr. Mehmet BOSTANCIJune 2011, 83 pagesObjective: To eveluate the births in Honaz of Denizli in 2009, the rate of caesarean and to find the determınants leading to births with caesarean.Method: In this cross-sectional study that performed in Honaz, Denizli in 2009 was reached 413 of 487 women who gave birth (84,8% percent). Datas were collected by means of questionaire. Dependent variable is birth type and especially with caesarean ,independent variable is socio-demographic characteristics. Datas includes 44 questions related to woman reproduction, health features, and infant characteristics. The questionaire was applied by interviewer by means of face to face interviews. In analysis of datas; arithmetic average, standart deviation, frequency, ki-kare, student t test, fisher exact test and yates correction analysises were used.Results: The frequency of caesarean is 49,6 percent.