Prostat kanseri olgularında IL-10-592 ve IL-10-1082 polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of IL-10-592 and IL-10-1082 polymorphisms in prostate cancer cases
  1. Tez No: 293324
  2. Yazar: FULYA TEVRÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM KARAGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kronik intraprostatik inflamasyonun prostat kanseri patojenezinde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Kronik inflamasyon indikatörü olan IL-10 prostat kanser gelişiminde etkin olabilir. Bu çalışmada IL-10 ekspresyonunu etkileyen promotor bölge polimorfizmleri ile prostat kanser gelişimi arasındaki ilişkinin ortaya konması hedeflenmiştir.Çalışmada benign ve malign prostat tümörlü hastalardan alınan doku örneklerinden DNA izolasyonu yapılarak, elde edilen DNA'larda, IL-10-1082 ve IL-10-592 polimorfizmleri Real Time PCR ile çalışılmıştır.Sonuç olarak malign prostat kanserli olgularda IL-10-1082 GG (wildtype) genotipi görülme sıklığı mutant AA ve heterozigoz GA genotiplerine göre daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been known that cronic intraprostatic inflammation may have a role in prostate cancer pathogenesis. The relationship between prostat cancer patogenesis and IL-10, which is cronical inflamation indicator, is not clear. This study may contribute to understand the relationship between promoter polymorphisms which effects the IL-10 expression and prostate cancer diagnosis and prognosis.During the study, DNA isolated from benign and malign prostate tissue samples. Real Time Polymerase chain reaction performed using specific IL-10 primers to detect possible polymorphisms in isolated DNAs.In conclusion we have demostrated that IL-10-1082 GG (wildtype) gene polymorphism is more prevalent in malign PCa patients compared GA and AA genotypes. We also observed that the mutant heterozygot IL-10-592 CA polymorphisms is positively related to increased PSA levels.