İnotropik ajan olarak kullanılan dobutamin ve levosimendanın rat torasik aortunda invitro ortamda vasküler tonüs üzerine olan etkileri
In vitro vasorelaxant effects of inotropic agents dobutamin and levosimendan on rat thoracic aorta rings
- Tez No: 293332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP OKTAY PEKER, DOÇ. DR. OSMAN GÖKALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şu ana kadar ideal bir antispazmotik ajan kullanımda değildir. Dobutamin uzun yıllardan beri kullanılan, Levosimendan ise yeni kuşak ve farklı etki mekanizmasına sahip bir inotropik ajandır. Bu çalışmamızın amacı; levosimendan ve dobutaminin vazorelaksan etkisini organ banyosu ortamında izole rat torasik aortalarında değerlendirmektir.Materyal ve Metod: 20 adet Wistar Albino cinsi rat rastgele eşit sayıda 2 gruba ayrıldı. Servikal dislokasyonla sakrifiye edilen ratların, torasik aortası dikkatlice çıkarıldı. Organ banyosunda fenilefrinle (10-5M) kasıldı ve Krebs solüsyonu ile sık yıkama ile gevşemesi izlendi. Kasılma ve gevşeme yanıtı olmayan rat aortik ringleri çalışma dışı bırakıldı. Birinci grup (n=8) levosimendan grubu, ikinci grup ise dobutamin grubunu (n=8) oluşturdu. Birinci gruba kümülatif dozlarda (10-8M-10-4 M) levosimendan, ikinci gruba da kümülatif dozlarda (10-8M-10-3M) dobutamin uygulandı. Rat torasik halkalarının doz-yanıt eğrileri bilgisayar ortamında ProtoWin v1.0 programı ile kaydedildi. Graph Pad Prisim 4.0 bilgisayar programı ile EC50 değerleri hesaplandı. İki grup arası gevşeme yüzdelerini karşılaştırmak istatistiksel analiz Windows için SPSS (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) 13,0 versiyon bilgisayar programı kullanılarak yapıldı. İki grup arasındaki istatistiksel değerlerin belirlenmesinde Mann-Whitney U testi kullanıldı. P değerinin 0,05'ten küçük olması anlamlı kabul edildi.Bulgular ve Sonuç: Çalışmamızda, rat aortunda 10-5M fenilefrinle elde edilen kasılma yanıtını gevşetmek için hesaplanan EC50 değeri, levosimendan için 6,605 x 10-6 M ve dobutamin için 5,093 x 10-5M'dır. Bu veri levosimendanın, dobutaminden daha güçlü bir damar gevşetici etkiye sahip olduğunu gösterir. 10-4 M için, levosimendanın maksimum gevşetme yüzdesi % 92.33, dobutamin için % 82.48 olarak bulundu. Bu değerlerin Mann Whitney U testi ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı sonucuna varıldı (P=0,059, P>0,05). Levosimendan, dobutaminden daha güçlü bir damar gevşetici etkiye sahiptir, ancak maksimum gevşetici etkide ki bu fark istatistikî olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is the most common causes of death. For patients to improve coronary circulation, coronary artery bypass graft operations are applied. Medical treatment during the perioperative period have great importance for to prevent development of vasospasm and to provide graft patency. Up to now, there is not an ideal agent for antipasmotic. Dobutamine which used for many years and levosimendan which is the new generation and have a different mechanism of action are both inotropic agent. The purpose of this study is evaluate the vasodilatory effect of levosimendan and dobutamin on isolated rat thoracic aorta and in organ bath.Materials and Methods: 20 Wistar Albino rats were divided randomly into 2 equal groups. The rats were sacrificed by cervical dislocation, the thoracic aorta?s was removed carefully. The rings pre-contracted with phenylephrine (10-5M) in organ bath and relaxation was achieved with frequent washing with Krebs solution. No contraction and relaxation response of rat aortic rings are not excluded for the study. The first group (n = 8) as levosimendan group, second group as dobutamine group (n = 8) is created. To the first group cumulative doses (10-8M-10-4M) of levosimendan, to the second group cumulative doses (10-8M-10-3M) of dobutamine was performed. Dose-response curves of rat thorasic rings, were recorded by computer program ProtoWin v1.0. EC50 values were calculated with computer program Graph Pad Prisim 4.0. Statistical analysis to compare the percentages of relaxation for 2 groups was used SPSS for Windows (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) was performed using a computer program version 13.0. Between the two groups, Mann-Whitney U-test was used to determine statistical values. P value less than 0.05 was considered significant.Results and Conclusion: We obtained relaxation response to pre-contracted rat aorta with 10-5M phenylephrine, EC50 value calculated for levosimendan and dobutamine 6,605 x 10-6 M and 5,093 x 10-5 M, respectively. This data indicates that vascular relaxant effect of levosimendan is stronger than dobutamin. For 10-4 M the relaxant percentage was found for levosimendan %92,33 and for dobutamin %82,48. With Mann-Whitney U test, couldn?t prove a statistically significant difference (P=0,059, P>0,05). Levosimendan, has a stronger vascular relaxant effect than dobutamin, but this difference is not statistically significant.