Mesanenin ürotelyal tümörlerinde p53, maspin, ki67 immünhistokimyasal ekspresyonu
Immunhistochemical expression of p53, maspin, ki67 in urothelial tumors of the bladder
  1. Tez No: 293331
  2. Yazar: GÜLCAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mesanenin Ürotelyal Tümörlerinde p53, Maspin, Ki67 İmmünhistokimyasal EkspresyonuMesanenin ürotelyal tümörlerinde en önemli prognostik paremetreler halen patolojik evre ve derecelemedir. Çalışmamızda mesanenin ürotelyal tümörlerinde p53, maspin, Ki67'nin immünhistokimyasal yöntemle ekspresyonları araştırılmış, klinikopatolojik parametreler ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamız 2007-2010 yılları arasında SDÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalında tanı almış 84 mesane üroteyal tümörü ve 10 normal mesane olgusunu içerdi. Olgular DSÖ 2004 derecelendirme sistemine göre 6'sı DMPPÜN, 38'i DDÜK, 40'ı YDÜK olarak sınıflandırıldı. Patolojik evreleme sistemine göre 30 pTa, 17 pT1, 18 pT2, 15 pT3, 4 pT4 vakadan oluşmakta idi. Çalışmamızda histolojik derece ile invazyon ve pT evre arasında anlamlı bir ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
Immunhistochemical Expression of p53, Maspin, Ki67 in Urothelial Tumors of the BladderPathologic staging and histologic grading are most important prognostic parameters in bladder urothelial tumors. In this study we aimed to investigate p53, maspin and Ki67 expressions by immunhistochemistry in bladder urothelial tumors and to examine the relationship with clinicopathologic parameters.The study included 84 bladder urothelial tumors and 10 nontumoral bladder tissues which were selected from archives of department of pathology at SDU between the years 2007-2010. According to histologic grading the cases are classified as 6 PUNLMP, 38 LGUC, 40 HGUC. They are distributed as 30 pTa, 17 pT1, 18 pT2, 15 pT3, 4 pT4 according to pathologic staging. Histologic grading was significantly related with invasion and pT staging.