ST elevasyonlu miyokard infarktüsü hastalarında renin anjiyotensin sistemi blokeri kullanmanın miyokard infarktüsü sonrası atriyal fibrilasyon gelişmesi sıklığı üzerine etkisi
The association between the use of renin angiotensin system blockers and development of atrial fibrillation in patients presenting with ST elevated myocardial infarction
- Tez No: 293333
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF) ST elevasyonlu miyokard infarktüsü (STEMİ) sonrası en sık görülen supraventriküler aritmidir. Akut miyokard infarktüsü (Mİ) ve kalp yetersizliği hastalarında yapılan çalışmalarda renin-anjiyotensin sistemi (RAS) blokeri kullanmanın yeni başlangıçlı AF gelişme insidansını azalttığı gösterilmiştir. Önceden yapılan çalışmalarda Mİ sonrası RAS blokeri kullanmanın AF gelişimine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada ise diğer çalışmalardan farklı olarak Mİ öncesi RAS blokeri kullanmanın AF gelişimi üzerine etkisi araştırıldı.Metod: Bu retrospektif çalışmada akut STEMİ tanısı ile koroner yoğun bakım ünitesinde takip edilen 1000 hasta incelendi. Hastaların klinik bilgileri, önceden kullandığı ilaçlar ve hastanede başlanan ilaçlar kaydedildi. Hastalar RAS blokeri alan ve almayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Atriyal Fibrilasyon prediktörleri çoklu regresyon analizi kullanılarak saptandı.Bulgular: ST elevasyonlu Mİ ile başvuran toplam 1000 hastanın 753'ü daha önceden RAS blokeri kullanmakta iken 247'si kullanmamaktaydı. Atriyal fibrilasyon gelişme sıklığı %7,9 olarak saptandı. Önceden RAS blokeri kullanan ve kullanmayan grupta AF gelişme sıklığı benzer bulundu (%5,7'ye karşı %8,6, p=0,13).
Özet (Çeviri)
Objective: Atrial fibrillation (AF) is the most common supraventricular arrhythmia following ST elevated myocardial infarction (STEMI). It has been shown that renin-angiotensin system (RAS) blockers decrease the incidence of new onset AF following acute myocardial infarction (MI) and heart failure. The previous studies investigated the effects of RAS blockers started after MI on new onset AF. We evaluated the association between use of previous RAS blockers and development of AF in patients presenting acute STEMI.Methods: This retrospective study consisted of 1000 patients with acute STEMI who were admitted to coronary care unit. Patient?s clinical data, previous medication history and medications started after hospitalization were recorded. Patients were grouped as on and not on RAS blockers. Predictors of AF were determined by multivariate regression analysis.Results: From a total of 1000 patients presenting with STEMI, 247 were on and 753 were not on RAS blockers. The incidence of AF was 7,9%. The incidence of AF in patients on RAS blockers and not on RAS blockers were similar (5,7% vs 8,6%, p=0,13).