Manganez süperoksit dismutaz (SOD2) enziminin genetik polimorfizmi ile primer beyin tümörü insidansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relation between the genetic polymorphism of manganese superoxide dismutase and primary brain tumor incidence
  1. Tez No: 293373
  2. Yazar: AYÇA TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SİLİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türk popülasyonunda, antioksidan bir enzim olan süperoksit dismutaz (MnSOD) gen polimorfizmi ile primer beyin tümörü arasındaki ilişki incelendi. MnSOD genindeki polimorfizim 225 Türk bireyde ( 120 kontrol ve 105 primer beyin tümörü hastası ) PCR-RFLP metoduyla belirlendi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Primer beyin tümörü hastaları ve kontroller sigara alışkanlığı bakımından lojistik regresyon analizi ile değerlendirildiğinde, sigara içme durumunun primer beyin tümörü riskini artırmadığı saptandı (OR: 0,88, %95 CI:0,47?1,63, ?2: 0,86, p:0,352). Benzer olarak ailede kanser hikâyesi bakımından kontroller ve primer beyin tümörü hastaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farlılık gözlenmedi (OR:0,8%95 CI 0,39?1,71, ?2: 0,34, p: 0,560). İncelenen Türk popülasyonunda MnSOD polimorfizmi ile primer beyin tümörü arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (OR:0,99, % 95 CI:0,53?1,83, ?2: 0,01, p:0,978). Hastaların primer beyin tümörünün histopatolojik tipi ile gen varyantına göre analizinde de anlamlı bir ilişki belirlenmedi.
Özet (Çeviri)
Association between genetic polymorphisms of the enzyme Superoxide dismutase (MnSOD) which is an antioxidant and primary brain tumor risk was investigated in Turkish population. Polymorphism on MnSOD gene was determined in 225 Turkish individuals (120 hospital-based controls and 105 primary brain tumor patients) by PCR-RFLP methods. The quantitative results were statistically evaluated. When the primary brain tumor patients and controls were compared for the smoking status using logistic regression analyses, it was found that smoking did not increase the risk for primary brain tumor. (OR: 0, 88, % 95 CI: 0, 47?1,63, ?2: 0, 86, p: 0,352). Similarly, when the family history of cancer frequency was considered, there was not a statistically significant difference between the control and the primary brain tumor cases (OR: 0,80 %95 CI 0,39?1,71, ?2: 0,34, p: 0,560). No association was observed between primary brain tumor incidence and MnSOD gene polymorphisms in Turkish population investigated (OR: 0,99 , % 95 CI: 0,53?1,83, ?2: 0,01, p: 0,978). Also, the histopathological evaluation and the gene variants analysis did not show a significant difference.