Ebelerin doğum eyleminde nonfarmakolojik ağrı kontrol yöntemlerine ilişkin uygulamaları ve uygulamalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Midwives' applications concerning methods of nonpharmacologic pain control and determination of factors affecting their applications
  1. Tez No: 293374
  2. Yazar: NİHAL ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, ebelerin doğum eyleminde nonfarmakolojik ağrı kontrol yöntemlerine ilişkin uygulamaları ve uygulamalarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kayseri'de doğum yaptırılan hastanelerde çalışan 252 ebe oluşturmuştur.Araştırmanın verileri ?Bilgilendirilmiş Onam Formu? ve ?Soru Formu? kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiş olup, Khi-Kare önemlilik testi kullanılmıştır.Verilerin değerlendirilmesi sonucunda; ebelerin %48'i nonfarmakolojik ağrı kontrol yöntemleri konusunda bilgi almıştır.
Özet (Çeviri)
Thıs research was made descrıptıve wıth the aım of determınıng mıdwıves applıcatıons concernıng nonpharmocologıc methods of paın control and determınatıon of factors affectıng theır applıcatıons. The sample of the research consısts of 252 mıdwıves workıng ın maternıty hospitals in Kayseri.The data of the research was collected by usıng Informed Consent Form and Questıon Form.The data obtaıned from thıs research was analyzed wıth spss program and used khi-kare sıgnıfıcance test.As a result of evaluatıon of data %48 of mıdwıves receıved ınformatıon about nonpharmacologıc methods of paın control.