Sağlıklı ve hasta ağızlarda oral treponemaların varlığının araştırılması
Investigation the presence of oral treponema in healty and unhealty (poor) mouth
  1. Tez No: 293385
  2. Yazar: TUĞÇE NAİME GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada oral treponema varlığı ve bunun çeşitli diş ve dişeti hastalıklarıyla olan ilişkilerini belirlemek amacıyla Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran hastalarda gingival oluk, çürük ve dental plaklardan alınan örneklerde treponema varlığı araştırılmıştır.Çalışmada hasta grubu olarak; gingivitli, çürüklü, dental plaklı 286 kişi ve kontrol grubu olarak da bu tür şikâyetleri olmayan sağlıklı ağızlı 230 kişi deneye alınmıştır. Hasta grubunda gingival oluk, dental plak ve çürüklerden, kontrol grubunda ise diş ve dişetinden steril eküviyon çubuk sürülmek suretiyle örnekler alınmıştır. Daha sonra bu örneklerden preparat hazırlanarak Giemsa yöntemiyle boyandıktan sonra ışık mikroskobu ile direkt olarak incelenmiştir. Deneye alınan kişilere örnek alma sırasında çeşitli sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the presence of oral treponema have been detected in gingival sulcus, dental caries and dental plaque in patients referred to Dental Faculty clinics of Cumhuriyet University, in order to investigate any relationship between dental and periodontal diseases and presence of treponema. 286 patients have been divided into groups, gingivitis patients, dental caries patients and dental plaque patients including. Besides a group of 230 patients with healty teeth and oral mucoza have been included as control group. Sterile probes have been applied into gingival sulci, dental caries and dental plaque in order to obtain samples for each patient. Samples have been prepared to stain with Giemsa and inspected under the microscope. All patients have been asked to fill in forms to answer a questionnaire. All results have been evaluated comparatively and statistically.According to results of this research, the presence of oral treponema was found positive 283(%99) people in the patient group and 7(%3) people in the control group.