Simvastatin ve mevastatin'in anjiogenez üzerine olan etkilerinin koryoallantoik membran modelinde araştırılması
Simvastatin ve mevastatin?in anjiogenez üzerine olan etkilerinin koryoallantoik membran modelinde araştirilmasi
- Tez No: 293384
- Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN KAYA TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde önemli bir yeri olan aterosklerotik sürecin uzun zamandan beri artmış serum kolesterol seviyeleri ile ilişkisi bilinmektedir. Bu ilişki kolesterol seviyelerini düşürecek ilaçların klinikte kullanıma girmesine yol açmıştır. Yapılan büyük ölçekli klinik çalışmalarda hiperkolesterolemisi ve aterosklerozu olan hastalarda statinlerin koroner arter hastalığı riskini azalttığı ortaya konmuştur.Statinler, hidroksimetilglutaril-koenzim A (HMG-Co A)'nın yapısal analoglarıdır. Etki mekanizmaları HMG-CoA redüktaz enziminin parsiyel inhibisyonu olarak düşünülmektedir. Bu enzim sterol biyosentezinin ilk basamağında yer almaktadır. Klinik kullanımda statinlerin endotel fonksiyonundaki önemli rolleri de dahil olmak üzere tanımlanmış antiinflamatuvar, antiagregan, antikoagülan, düz kas hücresi ve plak stabilitesi üzerine etkileri ve hemostatik etkilerini de içeren bir dizi pleiotropik etkileri yüzünden klasik endikasyonları dışında da kullanımları söz konusu olabilir.Bu çalışmada klinik tedavide sık olarak kullanılan statinlerden simvastatin ve mevastatinin anjiogenez üzerindeki etkileri döllenmiş tavuk yumurtaları üzerinde, koryoallontoik membran modelini kullanarak kıyaslanmıştır. Pozitif kontrol olarak FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Ajansı) tarafından onaylanan tek antianjiogenetik ajan olan bevasizumab kullanılmıştır. Çalışmamızda hem simvastatin hem de mevastatin antianjiogenetik özellik göstermiştir. Bu antianjiogenetik etki özellikle yüksek konsantrasyonlarda belirginken, düşük konsantrasyonlarla birlikte azalmıştır. Simvastatin benzer konsantrasyonlarda mevastatinle aynı antianjiyojenik etkiyi gösterirken, düşük dozlarda mevastatinin daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Simvastatin ve mevastatinin kombine olarak uygulanması, bu ajanların tek başlarına meydana getirdiği antianjiojenik etkiye benzer bir etki meydana getirmiştir. Yani statin kombinasyonu ek bir antianjiojenik etki meydana getirmemiştir. Elde ettiğimiz bulgulara dayanarak mevastatinin simvastatinden daha güçlü bir antianjiojenik ajan olduğu söyleyenebilir.
Özet (Çeviri)
It is well known that atherosclerotic process which takes an important part in cardiovascular diseases is associated with increased plasma cholesterol levels. This relationship let the drugs used in treatment of high cholesterol levels come into use in clinic practice. The wide spread clinical studies show that statins lower risk of coronary artery disease in patients with hypercholesteremia and atherosclerosis.Statins are the structural analog of hidroxymethy glutaryl-coenzyme A (HMG-Co A). It is thought that the main effect mechanism of statins is partial inhibition of HMG-Co A reductase. This enzyme takes part in the first step of sterol biosynthesis. In addition to their antilipidemic features, statins are used for additional indications because of their endothelium protective, antiinflammatory, antiaggregant, anticoagulant, smooth muscle and plaque stabilizing features.In this study we aimed to investigate the effects of commonly used statins, simvastatin and mevastatin, on angiogenesis in impregnate chicken eggs by using chorioallantoic membrane model (CAM). Bevacizumab, the unique FDA approved antiangiogenic drug was used as positive control. In our study we showed that both simvastatin and mevastatin have antiangiogenic effect. This antiangiogenic effect was prominent in higher concentrations and weakened with decreasing concentrations. Although simvastatin and mevastatin showed similar antiangiogenic effect at high concentrations, mevastatin show stronger antiangiogenic effect than simvastatin at lower concentration. The antiangiogenic effect of simvastatin and mevastatin combination was similar when compared to the groups in which simvastatin and mevastatin used alone which means that combination of simvastatin and mevastatin caused any additional antiangiogenetic effect. It may be speculated that mevastatin may be stronger antiangiogenic agent than simvastatin