Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran hastalardan hepatit şüphesiyle mikrobiyoloji laboratuvarina gönderilen/verilen kan örneklerinde anti HCV görülme sıklığı
The frequency of prevalence of anti HCV in the blood samples that were sent to microbiology lab were taken from the patients who applied to Cumhuriyet University Research and Application Hospital for the suspect of hepatitis
- Tez No: 293389
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZAHİR BAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi' ne 2003?2007 yılları arasında başvuran hastalardan Mikrobiyoloji laboratuvarına hepatit şüphesiyle gönderilen/verilen kan örneklerinde HCV antikorunun görülme sıklığı ve yıllar arasındaki dağılımları araştırılmıştır.2003?2007 yılları arasında Mikrobiyoloji laboratuvarına hepatit şüphesiyle gönderilen/verilen toplam 105096 kan örneği sonucunun 2038' inde (% 1,9) anti HCV testi pozitif bulunmuştur. 2003 yılında incelenen 17036 kan örneğinden 16662' si (% 97,8) negatif iken, 374' ü (% 2,2) pozitif bulunmuştur. 2004 yılında incelenen 20217 kan örneğinden 19831'i (% 98,0) negatif iken, 386' sı (% 2,0) pozitif bulunmuştur. 2005 yılında incelenen 24244 kan örneğinden 23823' ü (% 98,2) negatif iken, 421' i (% 1,8) pozitif bulunmuştur. 2006 yılında incelenen 23807 kan örneğinden 23369' u (% 98,1) negatif iken, 438' i (% 1,9) pozitif bulunmuştur. 2007 yılında incelenen 19792 kan örneğinden 19373' ü (% 97,8) negatif iken, 419' u (% 2,2) pozitif bulunmuştur.Sonuç olarak, 2003?2007 yılları arasında anti HCV test sonuçlarının yıllara göre dağılımı incelendiğinde pozitiflik yönünden diğer yıllara göre 2003 ve 2007 yıllarında istatistiksel olarak farklılık anlamlı bulunmuştur (p< 0,05). Ülkemizde yapılan diğer çalışmalarla kıyaslandığında elde ettiğimiz bulgular bazı illerde yapılan çalışmalarla farklılık gösterirken, bazı illerde yapılan çalışmalarla paralellik göstermektedir. Elde edilen oranlara bakılacak olursa anti HCV pozitifliğinin ilimizde ve ülke genelinde önemli bir problem olduğu görülmektedir.Anahtar kelime: Anti HCV pozitifliği
Özet (Çeviri)
The blood samples that were taken from the patients who applied to Cumhuriyet University Research and Application Hospital between the years of 2003?2007 were sent to Microbiology lab for the suspect of hepatitis. In these blood samples, the frequency of antibody of HCV and its range in years have been researched.The results of 105096 blood samples that have been sent for the suspect of hepatitis to Microbiology lab between the years of 2003-2007, of 2038 (% 1,9) results in anti HCV tests have been found positive.. While from the 17036 blood samples that have been studied in 2003, 16662 of them (% 97,8) are negative, 374 of them (% 2,2) have been found positive. From the 20217 blood samples that have been studied in 2004, 19831 of them (% 98,0) are negative, 386 of them (% 2,0) have been found positive. While from the 24244 of blood samples that have been studied in 2005, 23823 of them samples (% 98,2) are negative, 421 blood samples of them (% 1,8) have been found positive. While from 23807 blood samples which have been studied in 2006, 23369 of them (% 98,1) are negative, 438 blood samples of them (% 1,9) have been found positive.