Ortodontik ankraj amacıyla kullanılan 4 farklı marka mini vidanın stabilitelerinin deneysel olarak incelenmesi ve karşılaştırılması
Experimental evaluation and comparison of stability of 4 different trademark miniscrews used as orthodontic anchors
- Tez No: 293388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ALTUĞ BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, ortodontik ankraj amaçlı kullanılan 4 farklı marka mini vidanın stabiliteleri; histomorfometrik olarak, taramalı elektron mikroskobu kullanılarak, yerleştirme ve çıkarma tork testleri yapılarak incelenmiştir.Çalışmamız yaşları 4 ile 6 ay arasında değişen, 3-3,5kg ağırlığında 10 adet Yeni Zelenda tavşanı üzerinde yapılmıştır. 4 farklı marka silindirik, 1,6mm çapında, 6mm uzunluğunda, toplam 80 adet self-drilling titanyum-alüminyum-vanadyum(Ti6Al4Va) alaşımı ortodontik mini vida kullanılmıştır. Mini vidalar, uzun aksları birbirine paralel, eksternal femural kortekse dik, monokortikal olarak yerleştirilmiştir. Deney grubundaki mini vidalara, 2 mini vida arasına yerleştirilen nikel-titanyum coil springler ile 115gr kuvvet uygulanmıştır. Mini vidaların başlangıç ve çıkarma tork değerleri portatif dijital tork ölçme cihazı ile tespit edilmiştir. 2 aylık kuvvet uygulama dönemi sonrasında mini vida kemik arasında meydana gelen osseintegrasyon histomorfometrik olarak, çıkarma tork testi ve taramalı elektron mikroskobu yardımıyla değerlendirilmiştir.Kullandığımız tüm mini vidalar yerleştirildikleri anda klinik olarak kabul edilebilir bir primer stabilite göstermişlerdir. 8 hafta boyunca uygulanan devamlı ortodontik kuvvetin ardından, deney grubundaki ve kuvvet uygulanmayan kontrol gruplarındaki mini vidalarda klinik, histomorfometrik ve biomekanik olarak yeterli stabilite elde edilmiştir.Sonuç olarak; immediat kuvvet uygulanan 4 farklı marka ortodontik mini vidanın klinik stabilitelerinde ve osseointegrasyonunda olumsuz bir etkilenme görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, stability of 4 different trademark miniscrews used as orthodontic anchors are evaluated by histomorphometric analyses, scanning electron microscopy, inital and removal torque test.Ten 6-month-old male New Zealand white rabbits, weighing 3,0 to 3,5 kg, were used in this study. A total of 80 cylindric, self-drilling orthodontic mini-screws made of Ti6Al4V alloy with a diameter of 1,6 mm and length of 6mm and produced by four different manufacturers were used. The miniscrews were threaded at the ? rst cortex of the fibula with their longitudinal axes parallel to each other and perpendicular to the external cortical tibia (without reaching the second cortex). Miniscrews in the experimental groups were loaded with a nickel-titanium closed-coil spring between two miniscrews with 115gr of force. The measurement of the initial and removal torque values were done by a digital portable torque gauge. After two months of healing, osseointegration between miniscrew and the surrounding bone was evaluated by the histomorphometric analyses, scanning electron microscopy, inital and removal torque test.All miniscrews had acceptable clinical primary stability at the time of insertion and there were no signs of mobility. Histomorphometrical, clinical and biomechanical sufficient primary stability were obtained in the experimental and control groups after 8 weeks continuous orthodontic force.Finally, there were no adverse effects on the clinical stability and osseointegration of immediate loading of four different trademark orthodontic miniscrews.