Üniversite öğrencilerinin rekreatif faaliyetlere yönelik tutumları ve boş zaman motivasyonlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Review of university students? attitudes towards the recreative activities and leisure time motivations in terms of certain variables
  1. Tez No: 293399
  2. Yazar: ALİ MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBAY İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin rekreatif faaliyetlere yönelik tercihlerini ve boş zaman motivasyonlarını, rekreaktif faaliyetlere katılımlarını sağlayan bireysel faktörleri ve bunları etkileyen bazı değişkenleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Cumhuriyet Üniversitesini fakülte ve yüksekokullarında örgün öğrenim gören 12136 öğrenci, örneklemini ise; 2000 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma kapsamında yer alan öğrencilerin % 52,3'ü kız, % 47,7'si erkek, % 93,4'ü 19-24 yaş aralığında, % 37,5'i ev arkadaşlarıyla, % 36,4'ü yurtta ve % 23'ü ise ailesi ile birlikte yaşamakta olup, %76,3'ünün gelir düzeyi 250-500 liradır. Katılımcıların % 66'9'u boş zamanını etkin geçirmediğini, % 91,9'u ise, Üniversite yerleşkesindeki rekreatif etkinlikler için tesis ve olanakları yeterli bulmadığını belirtmiştir. Öğrenciler en çok sosyo-kültürel etkinlikleri tercih etmekte olup, aktiviteler içerisinde sanatsal etkinlikleri tercih edenlerin oranı ise en azdır. Öğrencilerin en sık tercih ettikleri aktiviteler sırasıyla; müzik dinlemek, internette zaman geçirmek ve spor yapmak olup en az kitap okumak, sinema ve tiyatroya gitmektedirler. Öğrencilerin Boş Zaman Motivasyon Ölçeği puan ortalaması 66,28±10,31 olup, 19-21 yaş grubunda olan, kız cinsiyetinde, kendi isteğine göre bölümünü tercih eden ve yurtta kalan öğrencilerin boş zaman motivasyonlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to examine the preferences and leisure time motivation of university students towards recreative activities, the individual factors which lead students to participate recreative activities and certain variables which affect those. 12136 students who takes education in the faculties and academies of Cumhuriyet University constitutes the population of the study. 2000 students constitutes the samples of the study. 52.3 % of the population is female; 47.7 % is male; 63.4 % is between 19-24 ages; 37.5 % stays with their flatmate; 36.4 stays in dormitory and 23 % stays with their family and their level of income is around 250-500 Turkish Liras. 66.9 % of the participants says that they do not use their leisure time efficiently while 91.9 % claims that there not not sufficient places and facilities for recreative activities in the campus. Students mostly prefer socio-cultural activities and the least preference in this section is artistic activities. The most common activities among the students are respectively, listening to music, spending time on Internet and doing sports while the least common ones are reading and going to cinema and theatre. The Average of the scale is 66,28±10,31 and the leisure time motivation of those females between 19 and 21 years old and who chose their field of study themselves and who stay at dormitories is relatively high.