Üniversite öğrencilerinin serbest zaman aktivitelerine yönelik tutum ve engellerinin incelenmesi (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneği)
Investigation of attendance and obstacles to free-time activites of university student (Muğla Sitki Koçman University example)
- Tez No: 553171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD GÜLBEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Spor, Education and Training, Social Services, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Öğrencilerin ders dışında kalan serbest zamanlarını yerleşke içerisinde aktif ve daha verimli olacak şekilde geçirmeleri için, üniversite içindeki rekreasyonel etkinlikler ile spor alanlarının yeterli çeşitlilikte olması önemli bir etkendir. Çünkü öğrencilerin kişisel gelişimlerini sağlamaları, kötü alışkanlıklardan uzak durmaları, sosyalleşebilmeleri, ruhen temizlenebilmeleri ve hepsinden önemlisi iyi birey olabilmelerinin yolu, serbest zamanlarını nasıl geçirdikleri ile doğrudan bağlantılıdır. Bu çalışmanın amacı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerin ders saatleri dışında kalan serbest zamanlarını değerlendirme tutum ve engellerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda üniversite öğrencilerinin cinsiyetlerine, okudukları fakültelerine ve rekreatif etkinliklere nerede katıldıklarına göre incelemeler yapılmıştır. Çalışmamız Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Turizm Fakültesi'nde öğrenim gören, tesadüfî örneklem yoluyla seçilmiş 810 öğrenci ile yapılmıştır. Her fakülteden 135 öğrenci seçilmiş olup, anketler SPSS 20.0 istatistik programıyla değerlendirilmiştir. Fakat veriler programa girerken 3 tane hatalı anket tespit edilmiş ve çalışma 807 öğrenciyle sonuçlandırılmıştır. Araştırmada öğrencilere Kişisel Bilgi Formu ile iki farklı anket uygulanmıştır. Kişisel bilgi formunda öğrencinin okuduğu bölüm, yaş, cinsiyet, rekreatif etkinliklere nerede katıldığı gibi sorular yer almaktadır. Öğrencilerin rekreatif etkinliklere katılımını engelleyen nedenleri tespit etmek için Gürbüz, Öncü ve Emir (2012) tarafından revize edilen“Boş Zaman Engelleri Ölçeği”uygulanmıştır. Kullanılan ölçek formu birey psikolojisi, bilgi eksikliği, tesis/hizmet eksikliği, arkadaş eksikliği, zaman ve ilgi eksikliği olmak üzere 6 alt boyuttan oluşmaktadır. Öğrencilerin rekreatif etkinliklere katılımını pozitif yönde etkileyen nedenleri bulmak için ise Akgül ve Gürbüz (2010) tarafından Türkçe uyarlanması yapılan“Boş Zaman Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Kullanılan ölçek formu bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olmak üzere 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Serbest zaman engelleri bulgularında yer tercihine göre anlamlı fark bulunamazken, cinsiyete göre birey psikolojisi ve bilgi eksikliği alt boyutlarında ve fakültelere göre ise sadece tesis/hizmet eksikliği alt boyutunda anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Serbest zaman tutumları bulgularında cinsiyete göre bilişsel ve duyuşsal alt boyutlarda, yer tercihine ve fakültelere göre duyuşsal ve davranışsal alt boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak; öğrencilerin serbest zamanlarını kampus içerisinde değerlendirmemesindeki engellerin başında, üniversite kampusu içindeki rekreasyonel etkinliklerin ve spor alan çeşitlerinin yetersiz olması gelmektedir. Bununla birlikte hâlihazırdaki rekreasyonel etkinliklerin ve spor alan çeşitlerinin ise öğrencilerin tercihleri doğrultusunda olmaması bir diğer önemli etkendir.
Özet (Çeviri)
In order to encourage the university students for spending their leisure time more active and more efficient in the campus, it is important to have variety of recreational activities and sport facilities presented in the campus. Because providing personal growth, avoiding from bad habits, being socialized, feeling relaxed and being a good person are directly connected how they spend their leisure time. The purpose of this study was to examine leisure attitudes and leisure constraints of the students who enrolled in Muğla Sıtkı Koçman University. In order to examine this purpose, university students' leisure attitudes and constraints were examined in terms of gender, faculty that they were enrolled, and facility choice that they spend their leisure time. This study were applied to university students who were enrolled in faculties of Literature, Education, Economics and Administrative Sciences, Health Sciences, Sport Sciences and Tourism. 135 students were randomly chosen from each faculty, forming 810 university students for sample. However, three missing surveys were removed from the analyses. At the end, a total of 807 university students voluntarily participated in this study. Two different questionnaires and an additional to Personal Information Form were applied to the participants. In the Personal Information Form, there were questions like the faculty they enroll, their gender, age, where they spend their leisure time. In order to determine the reasons why the students don't spend their leisure time in campus,“Leisure Constraints Scale”revised by Öncü and Emir (2012) was used. The scale was formed with 6 subscales such as personal psychology of students, lack of information, lack of facilities, lack of friends, time and lack of interest. In order to determine the positive effects of attendance to recreational events,“Leisure Attitude Scale”adapted to Turkish by Akgül and Gürbüz (2010) was used. This scale included 3 subscales such as cognitive, affective and behavioral. According to the results from the Leisure Constraints scale, significant differences were not found for choice of the facilities. However, gender differences were found for personal psychology and lack of information subscales. Only significant faculty differences were found for lack of facilities subscale. According to the results from the Leisure Attitudes scale, there were significant gender differences for cognitive and affective subscales. Moreover, there were significant differences for faculty and facility choice in affective and behavioral subscales. As a result, lack of recreational events and variety of sport facilities negatively cause the students who were not spending their leisure time in the campus. On the other hand, it is an important factor that these sport facilities and events were not sufficient for university students' interest.