İzole diyastolik disfonksiyon ve sistatin c
Diastolic disfunction and cycstatin c
- Tez No: 293426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. SİNAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Eskiden kalp yetmezliği sistolik disfonksiyon ile aynı anlamda kullanılmaktaydı. Günümüzde ise daha farklı tanı ve tedavi yaklaşımları gerektiren Diyastolik kalp yetmezlik ve Diyastolik disfonksiyon giderek daha popiler hale gelmektedir.Biz bu çalışmada serum sistatin c konsantrasyonu ile kalbin diyastolik özellikleri arasındaki ilişkiyi göstermeyi denedik.Yöntem: Çalışmaya herhangi bir sorunu olmayan 88 birey alındı.Deneklerimizin diyastolik parametrelerini 2D , TDI, PW ölçümleri yaparak belirledik.Deneklerimizin serum sistatin c konsantrasyonların ölçtük.Elde ettiğimiz parametrelere göre deneklerimizi Normal , grade 1, grade 2 olarak üç gruba ayırdık.Gruplar ve diğer veriler ışığında istatistiksel analizimizi gerçekleştirdik.Sonuç: Diyastolik disfonksiyon serum glukozu, total kolesterolu, Kreatinin,K,Üre ,Sistatin C, P düzeyleriyle ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Backgraound:In the past, heart failure was used as synonym of systolic dysfunction. Recently, another type of cardiac dysfunction, which is relatively infrequent and requires different therapeutic and diagnostic approaches, became popular: diastolic dysfunction or diastolic heart faılure. In this study, we try to present the asociatoion between the serum cystatin C levels and diastolicproperties of heart.Methods :We evaluate serum cystatin C consantrations associated with diastolic dysfunction among 88 person who were free of other clinic diagnosis.we evoluated the diastolic parameters with 2Dechocardiography , TDI and PW doppler mesuraments.The 88 study participants were categorized into three groups normal ,grade 1 and grade 2.