Kromozomal delesyon-duplikasyonların ve K-ras,Her2 neu mutasyonlarının endometrium kanserinde prognostik faktör olarak önemi
To investigate the significance of chromosomal disorders, K-ras and Her-2/neu mutations in prognosis and etiology of endometrial cancer
  1. Tez No: 293469
  2. Yazar: ERMAN SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET YÜCESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Endometrial kanserde kromozomal düzensizliklerin,k-ras ve her-2/neu mutasyonlarının etyolojideki yerini ve prognostik önemini araştırmak.Gereç ve Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı'nda 1 Nisan 2010 ve 31 Mayıs 2011 tarihleri arasında endometrium kanseri tanısıyla opere edilen 54 olgu prospektif araştırmaya alındı. Olguların tamamında uterus frozen-section inceleme için patolojiye gönderildi. Frozen-section'dan önce yeterli tümöral doku bulunan hastalardan endometrial örnekleme yapıldı ve alınan endometrial doku Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Laboratuvarında -80°C'de muhafaza edildikten sonra kromozomal inceleme yapıldı.Bulgular: Çalışmamıza alınan hastalarda, yaş , histolojik grade, cerrahi evre, myometrial invazyon derinliği, lenfovasküler alan invazyonu, lenf nodu tutulumu, tümör boyutu ve k-ras, her-2/neu mutasyonları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmazken, kromozomal düzensizliklerin bu klinikopatolojik faktörlerle olan istatistiksel ilişkisi anlamlıydı. Kromozomal düzensizliklerden dup1q'nun sıklığı(%30) dikkat çekiciydi.Tartışma: Literatürde kromozomal düzensizliklerin, k-ras ve her-2/neu mutasyonlarının endometrial kanserde tümör agresivitesini artırdığına yönelik veriler mevcuttur. Ancak bu konuda yapılmış çalışma sayısı halen sınırlıdır. Çalışmamızda kromozomal düzensizliklerin klinikopatolojik faktörlerle olan istatistiksel ilişkisi dikkat çekicidir. Endometrial kanserin en sık görülen jinekolojik malignite olması, doku biopsisinin kolaylıkla yapılabilmesi ve genetik analiz tekniklerindeki gelişmeler bu verilerin önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the significance of chromosomal disorders, k-ras and her-2/neu mutations in prognosis and etiology of endometrial cancer.Materials and Methods: 54 patients who were operated with the diagnosis of endometrial cancer between April 1, 2010 and May 31, 2011 in Kocaeli University Medical School Obstetrics and Gynecology Department were enrolled for a prospective research. In all cases uterus was sent to pathology department for frozen-section examination. Endometrial sampling was performed from the uterus which had adequate tumoral tissue before frozen-section examination and the endometrial tissue was sent to medical genetics laboratory to be stored in -80°C before chromosomal examination.Results: As a result of our study, there was no statistically significant relationship between k-ras,her-2/neu mutations and age, histological grade, surgical stage, depth of myometrial invasion, lymphovascular space invasion, lymph node involvement and tumor size. On the other hand there was a statistically significant relationship between all clinicopathological factors and chromosomal irregularities. The frequency(30%) of dup1q was remarkable in chromosomal irregularities.Conclusion:The literature data has detected that chromosomal irregularities,k-ras and her-2/neu mutations increase endometrial cancer aggressivity. But the number of studies about this topic is still inadequate.As a result of our study the statistically significant relationship between chromosomal irregularities and clinicopathologic factors is remarkable.The high frequency of endometrial cancer, easy tissue sampling of endometrium and the improvement of genetic analysing techniques increase the importance of these data..