Nedeni açiklanmamiş mental retardasyonu olan hastalarda moleküler karyotipleme yöntemi ile submikroskopik kromozomal anomalilerin araştirilmasi
Investigation of submicroscopic chromosomal anomalies on patients with idiopathic mental retardation with molecular karyotyping
  1. Tez No: 316774
  2. Yazar: BÜŞRANUR ÇAVDARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. FERDA PERÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mental retardasyon ve/veya konjenital anomaliler toplumda nadir görülen fakat etiyolojik spektrumu geniş olan bir hastalık grubudur. Yapısal kromozomal düzensizlikler; öğrenme güçlüğü, dismorfik yüz bulguları, çeşitli konjenital anomaliler, büyüme dengesizlikleri gibi bulgulara yol açan nedenler arasında önemli bir yere sahiptir. Bu düzensizliklerin ancak 5 Mb'dan büyük olanları konvansiyonel sitogenetik yöntemlerle tespit edilebilmektedir. Karyotipi normal saptanan hastalarda izlenecek algoritmada öncelikle subtelomerik veya lokus spesifik FISH yöntemi uygulanmaktadır. Yapılan analizleri normal fakat klinik bulguları kromozomal anomali düşündüren hastalarada, 3 Mb'dan küçük hatta kilobaz düzeyindeki değişikliklerin saptanmasında Array tabanlı yöntemler kullanılarak hastaların %10- 15'ine tanı verilebilmektedir. Sonuç olarak, yüksek çözünürlükte konvansiyonel sitogenetik ve moleküler sitogenetik teknikleri birleştiren mikroarray teknolojisi intersitisyel bölgelerde bulunan küçük delesyon ve duplikasyonların saptanmasına olanak sağlamaktadır.Bu çalışma ile, sebebi açıklanamayan mental retardasyonu ve/veya konjenital anomalisi, gelişme geriliği olan, kromozom analizi ve subtelomerik FISH analizi normal bulunan 9 hasta ?Genom Wide SNP 2.7 Array? ile taranarak diğer yöntemler ile saptanamayan delesyon ve duplikasyonlar araştırılmış ve bir hastada muhtemel patojenik etmen bulunarak bu sistemlerin tanı gücü doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mental retardation and/or congenital anomalies are rarely seen on general population, but have a large etiologic spectrum. Structural chromosomal abnormalities are one of the significant reasons of mental retardation, dysmorphism and congenital anomalies. Conventional cytogenetic techniques can only detect abnormalities greater than 5 Mb. In the diagnostic process there are locus specific or subtelomeric FISH analyses that can be performed on patients whose karyotype revealed as normal. If the clinical symptoms still make us think about chromosomal abnormality, array based methods can be useful to detect anomalies smaller than 3 Mb to kilobase levels with a ratio of % 10-15. As a result, small interstitial deletions and duplications could be detected with microarray technique that integrates conventional and molecular cytogenetic procedures.In this study, 9 patients with idiopathic mental retardation and/or congenital anomaly, growth retardation and normal detected chromosome and subtelomeric FISH analyses, had been investigated for small deletions or duplications with ?Genome Wide SNP 2.7 Array? and the diagnostic yield of these microarray technologies has been confirmed with detection of one causative anomaly on a patient.