YYÜ Tıp Fakültesı Hastanesınde bakterıyel ve vıral menenjıt etkenlerının dağılımı ve prevalansı
Distribution and prevalence of bacterial and viral meningitidis agents in the medical Faculty Hospital of YYU
- Tez No: 293518
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BERKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Menenjit hızlı tanı ve erken tedavi yapılması gereken, morbiditesi ve mortalitesi yüksek bir infeksiyon hastalığıdır. Menenjitlerin çoğunda tedavi etiyoloji bilinmeden başlanmaktadır. Ampirik antimikrobiyal tedavi seçimi coğrafi bölgedeki yaygın olan patojenlere, hastanın yaşına ve o bölgedeki patojenlerin antibiyotik duyarlılıklarına göre yapılmaktadır.Çalışmamızda çeşitli kliniklerden menenjit ön tanısı ile gönderilen BOS örneklerinde bakteriyel menenjit etkenleri NHS Meningitis Real-TM (Sacace, Italy) ve Speed-Oligo Bacterial Meningitis Test (Vircell, Spain) yöntemleri ile HSV varlığı ise HSV I/II Typing Real-TM (Sacace, Italy) ve Attomol®HSV 1,2 differentiation-DNA-LINA (Vircell, Spain) yöntemleri ile araştırılmıştır.NHS Meningitis Real-TM yöntemi ile BOS örneklerinde 10 S. pneumoniae, 2 N. meningitidis ve 1 H. influenzae izole edilmiştir. Aynı zamanda Speed-Oligo Bacterial Meningitis yöntemi kullanılmış; 4 örnekte S. pneumoniae ve 1 örnekte ise N. meningitidis izole edilmiştir. Bu yöntem ile H. influenzae belirlenmemiştir. HSV I/II Typing Real-TM ile 5 BOS örneğinde HSV pozitifliği belirlenmiştir. Tespit edilen HSV'ün 3'ü HSV tip 2 bulunmuş, 2'si ise HSV tip 1 olarak saptanmıştır. Ayrıca Attomol HSV 1-2 yöntemi kullanılmış ve 3 örnekte HSV belirlenmiştir. Bu yöntem ile belirlenen tüm HSV'ler, HSV tip 1 olarak saptanmıştır.Menenjit hastalarında uygun ve yeterli antimikrobiyel tedavi için öncelikle etkenin belirlenmesi gerekmektedir. PCR gibi moleküler yöntemlerle etkenlerin erken saptanması mümkün olmaktadır. Ortamda bulunan inhibitörler, kontaminant maddeler ve DNA izolasyonundan kaynaklanan hatalar ile yöntemin standardize olmaması gibi nedenlerden kaynaklanan yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuçlara rağmen moleküler yöntemlerin önemini koruduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Menengitis is an infectious disease with a high morbidity and mortality if did not diagnosed and treated early. Treatment in most of menengitis is initiated at the begining without known etiology and this empiric antibiotic therapy choice is made according to patients?age, pathogens commonly seen around that geographic region and the antibiotic susceptibility of that apthogens.In our study bacteriel agents responsible for menengitis is searched from BOS samples which are obtained from different clinics with a method of NHS Meningitis Real-TM (Sacace, Italy) and Speed-Oligo Bacterial Meningitis Test (Vircell, Spain) and the HSV presence is searched by HSV I/II Typing Real-TM (Sacace, Italy) ve Attomol®HSV 1,2 Differentiation-DNA-LINA (Vircell, Spain) method.We have isolated 10 S. pneumoniae, 2 N. meningitidis and 1 H. İnfluenzae in BOS samples by NHS Meningitis Real-TM method and also at the same time we used Speed-Oligo Bacterial Meningitis method and isolated S. pneumoniae in four samples and N. meningitidis in one sample. There wasn?t dedected any H. influenzae by this method but by HSV I/II Typing Real-TM we showed HSV presence in 5 BOS samples. 3 of this HSV infection are related with HSV Type 2 and 2 of tham are related with HSV type 1. And also Attomol HSV 1-2 method is used and by this method hsv infection is found 3 other BOS samples and all of them are related with HSV type 1 infection.Appropiriate treatment in patient with menengitis is related with detection of etiologic agent in early setting. Methods such as PCR is associated with early dedection of etiologic agents. Despite of false negative and positive results associated with inhibitors, concomitant substances in environment and mistakes done during dna isolations, molecular methods are still fundamental in serious infections such as menengitis.