Sezeryan operasyonunda subkutan doku kapama tekniğinin postoperatif yara komplikasyonlarına etkisinin araştırılması: randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effect of subcutaneous tissue closure technique on postoperative wound complications in cesarean section: a randomized controlled study
  1. Tez No: 810805
  2. Yazar: RAHMİ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada sezaryen operasyonu yapılan ve cilt altı dokusu 2 cm üzerinde olan olgularda, farklı sütür teknikleriyle cilt-altı yara dokusunun kapatılmasının yara komplikasyonları ve enfeksiyon belirteçleri üzerinde etkisinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Bu randomize kontrollü çalışmaya Van YYÜ Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde hastanesinde sezaryen ile doğum yapan 300 olgu dahil edilmiştir. Olgular şu şekilde üç gruba ayrılmıştır: (i) cilt altı doku kapamada sütür atılmayan, (ii) cilt altı tabaka 3 adet tek sütürle kapatılan, (iii) kilitsiz sürekli tek sütürle kapatılan. Olguların klinik ve laboratuvar özellikleri ile postop yara değerlerndirme sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the effect of closure of subcutaneous scar tissue with different suture techniques on wound complications and infection markers in cases with cesarean section and subcutaneous tissue greater than 2 cm. Method: In this randomized controlled study, 300 cases who gave birth by cesarean section in Van YYU Medical Faculty Dursun Odabaş Medical Center Gynecology and Obstetrics clinic were included. The cases were divided into three groups as follows: (i) non-suturing in subcutaneous tissue closure, (ii) subcutaneous layer closed with 3 seperate sutures, (iii) subcutaneous layer closed with continuous single unlocked suture. The clinical and laboratory characteristics of the cases and the results of postoperative wound evaluation were examined.