Tüm vücut ışınlaması yapılan sıçanlarda serum asimetik dimetil arginin ve nitrik oksit düzeylerine l-arginin ve nigella sativanın etkisi
The effects of the L-arginine and the Nigella sativa on the levels of the serum asymmetric dimethyl arginine and the nitric oxide in whole body irradiated rats.
- Tez No: 293536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İZMİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada tüm vücut ışınlaması yapılan sıçanlarda serum Asimetrik dimetil arginin (ADMA) ve Nitrik oksit (NO) seviyeleri üzerine L-Arginin (LA) ve Nigella sativa (NS)'nın etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Deneysel Araştırmalar Birimi'nden temin edilen 60 adet dişi Wistar Albino ırkı sıçan kullanılmıştır. Tüm vücut ışınlaması (TVI) Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkoloji Anabilim Dalı Kliniğinde Kobalt-60 (Co60) Theratron 1000E teleterapi cihazıyla SAD yöntemiyle yarı kalınlığa doz hesaplaması yapılarak tek fraksiyonda toplam 6 Gy dozunda ön-arka tüm vücut ?-ışınlaması şeklinde uygulanmıştır. Sıçanlar; fantom ışınlama ve intraperitoneal (ip) 2.5 ml/kg % 0,9 NaCl solüsyonu uygulanan `kontrol grubu', TVI ve i.p 2.5 ml/kg % 0,9 NaCl solüsyonu uygulanan `TVI grubu', i.p 2.5 ml/kg NS sabit yağı uygulanan `NS grubu', TVI ve 2.5 ml/kg NS sabit yağı uygulanan `TVI ve NS grubu', Oral yolla 10 mg/kg LA uygulanan `LA grubu' ve TVI ve oral yolla 10 mg/kg LA uygulanan `TVI ve LA grubu' olmak üzere toplam 6 gruba ayrılmıştır. NS sabit yağı ve LA uygulamaları aynı gün içinde TVI'dan 2 saat önce yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, it is intended to investigate the effects of the L-arginine (LA) and the Nigella sativa (NS) on the levels of the serum asymmetric dimethyl arginine (ADMA) and the nitric oxide (NO) in the rats, the whole bodies of which were irradiated.MATERIALS AND METHODS: In this study, 60 female Wistar albino race rats were used which were supplied by the Experimental Research Unit of the Health Research and Application Center of the Yuzuncu Yil University. Whole body irradiation (WBI) was applied as front-rear whole body ?-irradiation, in total 6 Gy doses, in single fraction by making calculation method to semi-thickness with SAD method, with cobalt-60 (Co60) Theratron 1000E teletherapy device at the Clinic of the Department of Radiation Oncology, Faculty of Medicine, Yuzuncu Yil University. Rats are classified into 6 groups: The 'control group' to which phantom irradiation, and intraperitoneal (ip) 2.5 ml/kg 0.9 % NaCl solution were applied; the 'WBI group' to which whole body irradiation and the intraperitoneal 2.5 ml/kg 0.9 % NaCl solution were applied; the 'NS group' to which the intraperitoneal 2.5 ml/kg NS fixed oil was applied; the 'WBI and the NS group' to which whole body irradiation and the intraperitoneal 2.5 ml/kg NS fixed oil were applied; the 'LA group' to which orally 10 mg/kg LA was administered; and the 'WBI and LA group' to which whole body irradiation was applied and orally 10 mg/kg LA was administered. The NS fixed oil application and the LA administration were performed 2 hours prior to the whole body irradiation within the same day.