Primer hiperparatiroidi cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif ve peroperatif parametrelerin karşılaştırılması, preoperatif parametrelerin postoperatif seyri üzerine etkisi
The comparisation of preoperatif and postoperatif parameters of patients who underwent surgery for primary hyperparathroidism; the effects of preoperatif parameters on postoperatif course
  1. Tez No: 293537
  2. Yazar: İSMAİL HASIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇETİN KOTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Primer hiperparatiroidi, bir veya birden fazla bezden aşırı ve kontrolsüz paratiroid hormon sekresyonu sonrası ortaya çıkan sık görülen bir endokrin hastalıktır. Ortaya çıkan hiperkalsemi hastalığın ana biyokimyasal bulgusudur.AMAÇ: Çalışmamızda, primer hiperparatiroidide görüntüleme yöntemlerinin başarısı, preoperatif bulguların postoperatif bulgulara etkisi, postoperatif hipokalsemi yapan nedenleri ve D vitamini düzeyinin hipokalsemi gelişme riski üzerine etkisi araştırıldı.MATERYAL VE METOD: Bu çalışma Ocak 2008 ? Aralık 2010 tarihleri arasında tanısıyla Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Servisi'ne yatırılarak tetkik ve tedavi edilen 50 olgunun verilerinin prospektif olarak incelenmesiyle yapıldı. Hastaların yaş, cins, şikayetleri, ameliyat öncesi ve sonrası laboratuar bulguları incelendi. Görüntüleme yöntemlerinin etkinliği ve ameliyat bulguları, patolojik piyeslerin inceleme sonuçları değerlendirildi.BULGULAR: Hastaneye başvuru şikayetleri arasında ilk sırada 40 hastada (% 80) kas iskelet sistemi ağrıları mevcuttu. Ameliyat öncesi bakılan Parathormon ile serum kalsiyum değerleri ameliyat sonrası dönemde istatiksel olarak anlamlı düştü. 35 (% 70) hastaya tek taraflı boyun eksplorasyonu, diğer 15 (%30) hastaya ise iki taraflı boyun eksplorasyonu yapıldı. 2 (% 4) hastada adenom atipik yerleşimliydi (retroözofagial, ön mediasten). 2 (% 4) hastada double adenom mevcuttu. USG bulguları ile operasyon bulgularının 50 hastadan 39 (% 72)'da uyumlu olduğu saptandı. 6 (% 12) hastada paratiroid hiperplazisi, 44 (% 88) hastada ise paratiroid adenomu mevcuttu. D vitamini düzeyi 20'nin altında olan 22 hastadan, 20'sinde adenom, 2'sinde hiperplazi; D vitamini düzeyi 20'nin üzerinde olan 7 hastadan, 6'sında adenom, 1'inde hiperplazi mevcuttu.SONUÇ: Hasta grubumuzun PTH düzeyleri ve paratiroid ağırlıkları orta-ağır hiperparatiroidiye işaret etmektedir. Ultrasonografi yüksek tanısal değere sahip olmakla birlikte atipik yerleşimli, multipl lezyonlarda yanlış lokalizasyona sebeb olabilmektedir. Cerrahi eksplorasyon arttıkça postop hipokalsemi riski artmaktadır. Primer hiperparatiroidinin tanı ve tedavisinin başarılı olabilmesi için, multidisipliner yaklaşım gereklidir.
Özet (Çeviri)
Primary hyperparathyroidism a common endocrine disorder which presents as excessive and uncontrolled parathormon secretion from one or more glands. Hipercalsemia is the major biochemical finding of the disorder.Aim: In our study ve evaluated the value of imagining methods for primary hyperparathyroidism and the effects of preoperatif findings to postoperatif results. We also analized the causes of postoperatif hypocalsemia and the effects of vit-D levels on hipocalsemia development risks.Materials and Methods: Data of total 50 patient who admitted to Yüzüncü Yıl Univercity Faculty Of Medicine Clinic of General Surgery with a diagnosis of primary hyperparathyroidism between January 2008-December 2010, were evaluated prospectively. Patients were examined according to their age, sex, complaints, pre and post?op laboratory characteristics. The efficiency of imagining methods and intraoperatif findings were determined by results of patholojical evaluation of the specimens.Findings: By the first admittion, in 40 patients (%80) the major complaint is about musculoskeletal system. Postoperatif serum parathormon and calcium levels were statistical significant lower than preoperatif levels. While unilateral servical exploration were applied to 35 (%70) patients and the rest 5 patients (%30) went to bilateral servical exploration. Adenoma were atipic localizated (retroosephageal, anterior mediasten) in 2 (%4) patients. In two patients (%4) there were double adenomas. For the 39 of 50 patients (%72) USG results were consistent with intraoperatif findings. 6 patients (%12) have parathyroid hyperplazia and 44 have (%88) parathyroid adenoma. 2O of the 22 patients whose vit-D levels were lower than 20 mcg/l, have adenoma and the rest two ones have hyperplazia. 6 of 7 patients whose vit-D levels were higher than 20, have adenoma and one patient has hyperplazia.Results: The PTH levels and parathyroid sizes of our patient popullation indicated moderate-severe hyperparatiroidy. Althought ultrasonography has high diagnostic value,atytical localization end multipl lesions can cause false localizations. Post-op hypocalsemia risk increases with the degree of exploration. A multidisciplinary aproach is required for a succesfull diagnosis and treatment of primary hyperparathyroidism