Artroskopik tek ve çift demet ön çapraz bağ tamiri sonuçlarının karşılaştırılması
Compares the clinical results of patients who have undergone single and double bundle arthroscopic anterior cruciate ligament repair
- Tez No: 293552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Ön çapraz bağ (ÖÇB) dizin en çok yaralanan bağ yapısıdır. Son yıllarda ön çapraz bağ yırtıklarında yapılan cerrahi tamirlerde yenilikler olmuştur. Çalışmamızda artroskopik anatomik tek ve çift demet ön çapraz bağ tamiri yapılan hastaların klinik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız ileriye dönük randomize olarak planlandı. Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na Haziran 2006 ile Ocak 2011 tarihleri arasında başvuran ön çapraz bağ yırtığı tanısı konularak cerrahi tedavi planlanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Grup 1 olarak rastgele yöntemle belirlenen 55 hastaya anatomik tek demet, Grup 2 olarak belirlenen 42 hastaya ise çift demet tamir uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 30,01, 6 kadın, 91 erkekti. Hastalar ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve takiplerinde fizik muayene, KT-1000 cihazı ölçümleri ve skorlama sistemleri ile değerlendirildiler.Bulgular: Hastalar ameliyat sonrası 2. yıl kontrollerinde değerlendirildiğinde tüm hastaların ameliyat öncesi muayene bulgularının düzeldiği, KT-1000 ölçümleri ve klinik skorlarının normal değerlere geldiği bulundu. Grup 1'de Tegner Lysholm diz skorları ortalaması travma öncesi 53,72 (kötü) iken son kontrolde 84,0 (iyi) olarak hesaplandı. Grup 2 hastaların ameliyat öncesi Tegner-Lysholm skalasında ameliyat öncesi 55,48 (kötü) iken son kontrolde 84,2 (iyi) olarak hesaplandı. Hastaların modifiye Cincinati skorlaması Grup 1 hastalarda ameliyat öncesi değeri 48,70 (orta) iken son kontrolde 80,61 (mükemmel) olarak hesaplandı. Grup 2 hastalarda ameliyat öncesi modifiye Cincinati skoru 47,48 (orta) iken son kontrolde 81 (mükemmel) olarak hesaplandı. Grup 1 hastaların KOOS skoru ameliyat öncesi ortalaması 51,93 iken son kontrolde 78,45 olarak hesaplandı. Grup 2'de ameliyat öncesi 56,16 iken son kontrolde 82,30 olarak hesaplandı. Ancak iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı.Çıkarımlar: Çalışmamızın sonucunda literatürle uyumlu olarak anatomik tek demet ÖÇB tamiri ile çift demet ÖÇB tamiri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Ancak tüm skorlama sistemlerinde çift demet tamir değerleri tek demet tamir değerlerinden daha yüksek puanlardaydı ve grup 2'deki hastalar kendilerini daha güvende hissediyorlardı. Anatomik tek ve çift demet tamir sonuçlarını karşılaştıran çalışmaların uzun dönem sonuçları ve objektif değerlendirme kriterleri daha net bilgiler ortaya koyacaktır
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The anterior cruciate ligament (ACL) is the most frequently injured ligament structure of the human knee. In recent years there have been innovative solutions for the repair of anterior cruciate ligament tears. This study compares the clinical results of patients who have undergone single and double bundle arthroscopic anatomical anterior cruciate ligament repair.Methods and Procedures: The study is planned as prospective and it is randomized.Patients who participated in the study were selected from those who sought medical care from Ufuk University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology and were diagnosed with anterior cruciate ligament tear during June 2006 and January 2011 period. Group 1 consisted of 55 patients who were randomly selected for anatomical single bundle repair. Another 42 patients were selected randomly for group 2 and double-bundle repair was performed. The average age of the patients was 30.1 of which 6 of them were female and 91 of them were male. The physical examination findings, KT-1000 measurements and rating system scorings of all patients were evaluated both before and after the surgery.Findings: At the second year of their recovery, it?s been determined that all of the patientshave fully recovered from their preoperative findings of clinical examinations and that their KT-1000 measurements and clinical rating system scores have reached to normal values. The Tegner Lysholm knee scoring scale average of group 1 before the trauma was found as53.72 (low) while the average of their last control has been calculated as 84.0 (high). Alsothe Tegner Lysholm knee scoring scale average of group 2 was 55,48 (low) during the preoperative stage, where as the average of their last control was calculated as 84.2 (high). The preoperative scoring of modified Cincinnati rating of group 1 patients was found as48.70 (medium) this average was calculated as of 80.61 (perfect) after their latest control. The preoperative scoring according to the modified Cincinnati rating system of group 2 patients were 47.48 (medium), in their last control this score has risen up to 81 (perfect). Finally the preoperative KOOS scoring average of group 1 patients were 51.93 after their last control this average was calculated as 78.45. The preoperative scoring average of group2 was calculated 56.16 and this score average has also risen up and was calculated as 82.30. However no statistically significant difference was found between the two groups. Conclusions and Implications: The outcome of our study doesn?t indicate a statistically significant difference between single and double bundle ACL repair. However within all scoring systems and scales, average scoring of group 2 were slightly higher than group 1. Furthermore the patients who were in the second group reported to feel more confident when compared with the ones in the first group. The long-term study findings of anatomical single and double bundle repair along with objective evaluation criteria will present us with a more stable data in the future.