Spontan gebelikle doğan infantlarla yardımcı üreme teknikleriyle doğan infantlar arasındaki kardiyak fonksiyon farklılıkları ve konjenital kardiyak anomali sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac anomalies and cardiac functions of cases conceived using assisted reproduction technics and naturally conceived cases
  1. Tez No: 293555
  2. Yazar: AHMET ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda, spontan olarak bebek sahibi olamayan aileler, çocuk sahibiolabilmek için yardımcı üreme tekniklerine başvurmaktadır. Bu tekniklerinkullanılmaya başlandığı günden bugüne kadar pek çok çalışmada yardımcı üremeteknikleri ile doğan bebeklerde konjenital anomalilerin sıklığı araştırılmıştır. Bizdeçalışmamızda yardımcı üreme teknikleri ile doğan olgularla, spontan gebelik sonucudoğan olguların kardiyak fonksiyon sonuçlarını ve kardiyak defekt sayılarınınfarklılıklarını tespit etmeyi amaçladık.Bu doğrultuda Ocak 2008 ? Ağustos 2011 tarihleri arasında 127 olguya(yardımcı üreme teknikleri ile doğan 50 olgu ve spontan gebelik ile doğan 77 olgu )ayrıntılı ekokardiyografi uyguladık.Çalışmamızda toplam 7 (%5,5) olguda kardiyak anomali tespit ettik. Spontangebelik ile doğan olgularda yapısal kalp defekti oranı %5,1 ve ART ile doğanolgularda %6 olarak bulunmuş, iki grup arasında fark bulunmamıştır. Bu yüksekoranlar, hastanemizin üçüncü basamak sağlık hizmeti veren bir kurum olmasınedeniyle, olguların seçilerek gönderilmesinden kaynaklandığını düşündürmüştür.IVSd' nin yardımcı üreme teknikleriyle doğan bebekler ile spontan gebelikledoğan bebekler arasında farklı olmamasına karşın LVIDs' nin yardımcı üremeteknikleriyle doğan bebeklerde yüksek, EF ve FS değerlerinin ise düşük tespitedilmesi, sol ventrikülün dilate olduğu ve sol ventrikül sistolik fonksiyonlarınınnormal bebeklere oranla daha düşük olduğu şeklinde değerlendirilebilir. Globalkardiyak fonksiyon parametrelerini de içerek şekilde benzer yaş grupları ve dahageniş kapsamlı kohortlarda verilerin desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the families who can not conceive spontaneously, preferassisted reproduction technics to become pregnant. From introductory year of thesetechnics to present time, researchers have made several studies about incidence ofcongenital anomalies. The aim of this study was to evaluate the cardiac anomaliesand cardiac functions of cases conceived using assisted reproduction technics andnaturally conceived cases.In this respect, from January 2008 to August 2011, 127 case (50 case conceivedusing assisted reproduction technology and naturally conceived 77 case ) includedthe study and underwent to echocardiography.The number of fetuses with congenital heart disease were 7 (5,5%). Freqencywas 6% in ART group, and 5,1% in naturally conceived group. The difference wasnot significant. The suggestion was, these high rates based on selected cases, sent toour hospital due to a tertiary health institution.IVSd values were similar in both groups. LVIDs was increased in casesconceived using assisted reproduction technics, however EF and FS values weredecreased in this group. These findings suggest that, left ventricular dilatation andlow left ventricular systolic functions in these cases. Newer studies in larger cohortsneed to support our results, including global cardiac function parameters and caseswith same ages.