Acil servis sağlık çalışanlarının tolerans düzeyleri ile öfke kontrolleri arasındaki ilişki
The relation between anger control and tolerance level of health personnel working in the emergency department
- Tez No: 293582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL ÜNSAL BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, Kocaeli ilindeki 10 devlet hastanesi acil servis personellerinin, tolerans düzeyleri ile öfke kontrolleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 237 sağlık personeli katılmış, veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, tolerans ölçeği ve Durumluk sürekli öfke ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri t testi, Anova testi, Kruskal Wallis H-Testi, Tukey testi, Mann Whitney U testi ve Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma ile erkek sağlık çalışanlarının tolerans düzeylerinin, kadın sağlık çalışanlarının tolerans düzeylerinden, evli sağlık çalışanlarının tolerans düzeylerinin bekar olanlardan, acil tıp teknisyenlerinin sürekli öfke düzeyinin diğer sağlık çalışanlarından, 18-25 yaş grubundaki sağlık çalışanlarının sürekli öfke düzeyleri diğer yaş gruplarından anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ayrıca arkadaşları ile ilişkisi çok iyi olan sağlık çalışanlarının öfke içte tutma düzeylerinin daha düşük olduğu, bireylerin tolerans düzeyi yükseldikçe sürekli öfke ve öfkelerini dışa vurma düzeylerinin azaldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmamızda sağlık çalışanlarının tolerans puan ortalamaları meslek, eğitim durumu, meslekte çalışma süresi, acil serviste çalışma süresi, yaş, iş memnuniyeti, ekonomik gelir algısı, çalışma şekli ve çalışma arkadaşları ile ilişkiler değişkenlerine göre farklılık göstermemektedir. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının Sürekli öfke, Öfke içte tutma, Öfke dışa vurma ve Öfke kontrol puanları ortalamaları, eğitim durumuna, meslekte ve acil serviste çalışma süresine, cinsiyete, medeni duruma, iş memnuniyetine, ekonomik gelir algısına ve çalışma şekline göre farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research in Kocaeli province 10 public hospitals emergency service personnel to determine the relationship between tolerance levels and anger controls as a study was performed descriptive and associative. 237 health workers attended the study, as a means of collecting data personal formation form, the tolerance scale, and State Trait Anger Scale was used.Working data were evaluated with t test, Anova test, Kruskal Wallis H-Test, Tukey's test, Mann Whitney U test and Pearson's correlation analysis. In this study, tolerance level of male health workers are higher than level of female health workers tolerance. Tolerance levels of married health workers is higher than single health workers tolerance levels. Also trait anger levels of emergency medical technicians are higher than other health workers levels. 18-25 years old group of health workers in other age groups, levels of trait anger is high levels of trait anger. In addition, strong relations with friends are low levels of health workers to keep anger inside. if tolerance level is increased, levels of externalize trait anger decreased. Our study, the tolerance mean scores of health workers, occupation, educational status, working hours in the emergency department, age, job pleasure, perception of economic income, work and relationships with co-workers is not different according to the variables. Continuing anger ,to keep inside anger, throwing out of anger and anger control scores mean of surveyed health workers educational attainment, occupation and working time in the emergency department, gender, marital status, job satisfaction, perceptions of economic revenue and differentiate according to different modes of operation.