Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı spor yöneticilerinin iş doyumlarının insan kaynakları yönetimi açısından incelenmesi
Analysis of the job satisfaction at human resources at the local sport management of General Direction of Youth Sport Administrator
- Tez No: 293581
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CAN İKİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün Taşra Teşkilatı'nın insan kaynakları yönetimi açısından analizi amaçlanmaktadır. Analizde İş Doyumu'nun değerlendirmesi kullanılmıştır. Evrenimizi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teşkilatını oluşturan 81 İl Müdürlüğü oluşturmuştur. Örneklemimizi ise Türkiye genelinde 7 bölgeden ekonomik ve sosyal durumlarına göre seçilen 3' er ildeki İl Müdürlüklerinde çalışan spor yöneticileri oluşturmuştur. İlk anket 2001 ikici anket ise 2011 yılında uygulanmıştır.Analiz iki aşamada yapılmıştır; birinci aşamada, Minnesota Satisfaction Qestionnaire (MSQ) iş doyumu ölçeğinin 5 alt boyutuna göre kendi içerisinde ortalama değerleri ve puanları hesaplanmıştır. Elde edilen bu puan ve ortalamalar İnsan kaynakları yönetiminin 5 boyutu açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca Spor yöneticilerinin iş doyumlarını etkileyen iç ve dış çevre faktörlerinden sağladıkları doyum düzeyi ortalama değerleri ve puanları değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise 10 yıllık süreç içerisinde Birinci aşamada bahsedilen iş doyumu faktörleri arasında değişmenin anlamlı olup olmadığı nonparametrik testlerden olan ilişkili örneklem testi kullanılarak 0, 05 önem düzeyinde belirlenmiştir.Analiz sonucunda; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatı spor yöneticilerinin 10 yıllık süreç içersinde görevlerinde yeterli derecede iş doyumu sağladıkları ve süreç içerisinde sadece 4 yargıda iş doyumlarının anlamlı olarak arttığı belirlenmiştir.Araştırmamız, elde edilen sonuçlara ilişkin öneriler geliştirilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse in term of human resources management in the general directorate of the provincial organization of Youth and Sport. In this research we used job satisfaction analyze method. The study is completed of 81 city management which are at the basis of Directorate General of Youth and Sport. Our examples are created by sport management who works in city managers and they selected from 7 regions of according of their social and economic situation. First questionnaire is applied in 2001 and second one is in 2011.The analyze is done in two phases. In the first phase, mean values and points are calculated from according to 5 sub- dimension of Minnesota Qestionnaire's scale of job satisfaction. This mean values and points are evaluated the terms of 5 sub-dimension of human resources management. Also, satisfaction level mean values and points that gained from external and internal enviromental factors which effect job satisfaction of sports managers evaluated. In second phase during 10 years.