Güneş enerjisinden hidrojen yakıtı eldesi için sistem geliştirlmesi
  1. Tez No: 29363
  2. Yazar: GÜLFEZA TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
V ÖZ Hidrojen gazı üretiminde en önemli problem elektrot ve elektrolit seçimidir. Bu çalışmada, platin, alüminyum, demir, civa çeliği ve krom-nikel paslanmaz çeliği elektrotlarla 25°C de pH=5'te 2 N NaCI çözeltisinde çalışılmıştır. Bu koşullarda, akım-potansiyel eğrileri elde edilmiş ve oluşan hidrojen gazı hacmi ölçülmüştür. Hidrojen oluşum potansiyelleri tersinir koşullarda belirlenip, farklı metaller ve metal alaşım elektrotlarının ölçülen potansiyelleriyle karşılaştırılmıştır. Deney koşullarımızda en iyi elektrodun alüminyum ve civa çeliği olduğu belirlenmiştir. Aynı aşırı gerilimlerde en yüksek hidrojen gazı alüminyum ve civa çeliğinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Electrode and electrolyt selection is the most important problem to produce hydrogen gas. In this study, platinum, alumunium, iron, carbon steel and chromium-nickel stainless steel electrodes have been tested in a solution of 2N NaCI at pH = 5 and at 25°C. In this experimental conditions, current-potential curves have been obtained and the yield of hydrogen gas has been calculated from the produced gas in the cell. Hydrogen evaluation potentials have been calculated from the reversible conditions and compared with the measured potentials of different metals and metal alloys electrodes. It has been determined that aluminium and carbon steel electrodes are the best one at our experimental conditions. They have the highest hydrogen yield at the same over potential between the tested metals.