Hidrojen üretimi için parabolik kollektör sistem tasarımı
Design of parabolic collector system for hydrogen production
- Tez No: 870231
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YANIKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde fosil yakıt kullanımının artması hava kirliliği, su kirliliği, çevre kirliliği, ozon tabaksının incelmesi, sera etkisi ve karbon ayak izinin artması gibi birçok olumsuzluğa neden olmaktadır. Fosil yakıtların yenilenemez ve sınırlı olmalarına karşın yenilenebilir enerji kaynakları yeşil enerji eldesi sağlamaktadır ve sınırsızdır. Petrol, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtların gerek birçok çevresel tahribata neden olmaları gerekse tükeniyor olmalarından dolayı alternatif enerji kaynaklarından yenilenebilir enerji kaynakları ön plana çıkmaktadır. Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynağı potansiyeli değerlendirildiğinde güneş enerjisi ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada oluk tip parabolik kollektör tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan kollektörden elde edilebilecek elektrik enerjisinin hesaplanabilmesi için Osmaniye ili 2014 yılı güneş enerjisi ışınım verileri kullanılmıştır. Tasarlanan sistemden elde edilen elektrik enerjisinin depolama ve iletimindeki sıkıntıların önüne geçebilmek adına elektrolizör cihazı ile üretilecek olan hidrojen enerjisi miktarı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing use of fossil fuels causes many negative impacts such as air pollution, water pollution, environmental pollution, ozone depletion, the greenhouse effect, and carbon footprint. While fossil fuels are non-renewable and limited, renewable energy sources provide green energy and are unlimited. Because fossil fuels such as oil, coal, and natural gas both cause environmental damage and are depleting, renewable energy sources have come to the fore among alternative energy sources. When the renewable energy resource potential of our country is evaluated, solar energy comes to the forefront. In this study, a trough-type parabolic collector was designed. To calculate the electrical energy that can be obtained from the designed collector, the solar radiation data of Osmaniye province in 2014 was used. To avoid problems in the storage and transmission of the electrical energy obtained from the designed system, the amount of hydrogen energy to be produced with the electrolysis device was calculated.