Beş katlı betonarme ve çelik iki yapının maliyet ve performans karşılaştırmaları
Cost and performance comparisons between reinforced concrete and steel buildings having five storey-two structures
  1. Tez No: 293631
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDAN YORGUN, PROF. DR. KADİR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada, 5'er katlı, özdeş geometriye sahip, DBYYHY 2007'ye göre boyutlandırılmış betonarme; AISC-LRFD yönetmeliğine göre boyutlandırılmış çelik iki binanın; tasarımı, maliyet hesapları ve FEMA 356 ile ATC 40 yönetmeliklerine göre doğrusal olmayan analizleri yapılmıştır. Binaların maliyet/deprem performansı açısından birbirlerine göre avantajları belirlenmiştir. Sonuçlar piyasa koşullarında değerlendirildiğinde; malzeme ve taşıyıcı sistem tercihine bağlı olarak betonarme yapı inşa etmek avantajlı görülse de; depremde göstermiş oldukları performansların iki yapıda da birbirlerine oldukça yakın olduğu gözlenmiştir. Öte yandan güçlendirme, tadilat vs. konularda çelik taşıyıcı sistemli yapının daha avantajlı olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, two structures; that having five storey with identical geometries, one is reinforced concrete, calculated according to DBYYHY 2007 regulations and the other one is steel, calculated according to AISC-LRFD regulations, are designed. Cost calculations and nonlinear analysis are made according to FEMA 356 and ATC 40 regulations. Advantages, according to cost/earthquake performance, are determined in relation to each other. When the results are evaluated in market conditions, even though RC building is seemed as more advantageous depending on preference of material and type of structural system, it is in sight that both of them are quite close to each other according to seismic performance. On the other hand, it is determined that the steel structure is more advantageous in case of retrofitting, repairing etc.