Betonarme yapıların çelik ile takviyesi
Retrofitting of reinforced concrete structures with steel
- Tez No: 142727
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UZGİDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
BETONARME YAPILARIN ÇELİK İLE TAKVİYESİ ÖZET Yapılan bu çalışma iki parçadan oluşmaktadır. İlk parçada onarım ve güçlendirme konusunda ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Bu parçada mevcut yapılarda oluşan hasarlar, onarım ve güçlendirme teknikleri ile beraber betonarme ve çelik elemanlar ile güçlendirme işleri hakkında bilgiler sunulmuştur. İkinci parçada ise yedi katlı betonarme bir konutun betonarme ve çelik elemanlarla güçlendirilmesi yapılmış ve hesap özetleri sunulmuştur. Daha sonra her iki sistemin maliyet analizleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ilk on bölümü birinci parçayı, diğer bölümleri ise ikinci parçayı oluşurmaktadır. İlk bölümde onarım ve güçlendirmenin yapılarda önemine değinilmiş ve yapılan çalışmanın amacı kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümde, betonarme yapılarda deprem ile ilgili hasarlardan bahsedilmiş ve bu hasarların sınıflandırılmaları yapılmıştır. Üçüncü bölümde yapı elemanlarında depremden dolayı oluşan hasar türleri hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, betonarme bir yapıda hasarın hangi işlemlerle saptanacağı incelenmiştir. Beşinci bölümde, onarım ve güçlendirmede kullanılan malzemeler, uygulama teknik ve yöntemleri ile Avrupada bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Altıncı bölümde taşıyıcı sistem elemanlarının onarım ve güçlendirilmeleri anlatılmıştır. Kolonların, kirişlerin, perdelerin ve temellerin onarımı ve güçlendirilmeleri tekniklerinden kısaca bahsedilmiştir. Yedinci bölümde, betonarme yapıların ilave betonarme elemanlar ile güçlendirilmesi açıklanmış ve onaran ve güçlendirme ilkeleri ile güçlendirme işlemine nasıl karar verileceği hususlarında bilgiler verilmiştir. Sekizinci bölümde betonarme yapıların çelik ile güçlendirilmesi hakkında bilgiler sunulmuştur. Bu bölümde çelik çaprazlı takviye ile çelik perdeler hakkında açıklayıcı bilgiler ile beraber bu yapı elemanlarının hesap şemaları anlatılmıştır. Dokuzuncu bölümde mevcut betonarme yapılarının durumunun nasıl saptanacağı ve güçlendirme stratejileri hakkında bilgiler XIXverilmiştir. Bu bölümde, yapıların performans analizi ile incelenmesi ele alınmıştır. Onuncu bölümde betonarme-çelik karma sistemin davranış katsayısının elde edilmesi için gerekli hesaplar belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci parçasının başlangıcı olan onbirinci bölümde mevcut bir betonarme yapının 1997 Deprem Yönetmeliği'ne göre incelenmesi SAP2000 analiz programı kullanılarak yapılmış ve çıkan sonuçlar değerlendirilerek güçlendirme işleminin yapılmasına karar verilmiştir. Onkinci bölümde, ele alman betonarme yapının çelik elemanlar ile güçlendirilmesi işlemi yer almaktadır. ABD ve Japonya gibi teknolojisi ileri ülkelerde güçlendirme konusu hakkında birçok deney yapılmış, hesap metodlan geliştirilmiş ve klavuz kitaplar hazırlanmıştır. Bu bilgilerin ülkemizde de değerlendirilmesi gerekmektedir. Yapılan bu çalışmada da gelişmiş ülkelerde kulanılan hesap metodlanna yer verilmiştir. Bu bölümde, daha önceki bölümlerde anlatılan metodlara göre yapının performans analizi sadece bir aks için yapılarak yapı davranış katsayısı hesap edilmiştir. Bu bölümün devamında 1997 Deprem Yönetmeliği'ne göre çelik takviye elemanlarının hesaplan yapılarak özetlenmiştir. Onüçüncü bölümde yapının betonarme perdelerle güçlendirilmesi yapılmış ve hesap özetleri açıklanmıştır. Güçlendirme işlemi her iki sistem için kabul edilen dayanım kriterlerine uyacak şekilde yapılarak sonuç alınmasına gayret edilmiştir. Ondördüncü bölümde, her iki güçlendirme sisteminin maliyet analizi yapılmış ve maliyet analizinin içeriği hakkında bilgiler verilmiştir. Bu analizler sonunda, yapı fonksiyonunun sürekli olması koşulu ve tümsel maliyetin düşük çıkması nedenleri ile çelik elemanlar ile takviyenin güçlendirme işleminde daha iyi bir fizibiliteye sahip olduğu anlaşılmıştır. XX
Özet (Çeviri)
RETROFITTING of REINFORCEMENT CONCRETE STRUCTURES WITH STEEL SUMMARY The study done consists of two parts. In the first part, detailed information have been given on repair and retrofiting. Assesment of damages on existing structures together with their retrofitting by reinforced concrete and steel elements have also been presented in the same part. In the second part, the retrofitting of a seven story building by using either reinforced concrete or steel elements was performed and the summary of relevant calculations was presented. Then the cost analysises for both system were done and compared. The first ten sections constitute the first part and the rest the second part of this study. The first section emphasises the importance of repair and retrofitting for structures and explains the aim of this study shortly. In the second section earthquake damages in reinforced structures were discussed and later classified. The third section deals with the types of earthquake damages in the structures. To determine the damage in the structure which type of procedure to be applied has been studied in the fourth section. The fifth section has been devoted to the study of the materials, application techniques and methods being used in retrofitting works and the apprised of relevant works in Europe has also been included in the same section. In the sixth section the repair and retrofitting of supporting structure elements were discussed. The repair and retrofitting of columns, beams, shear walls and foundations were also discussed shortly. The seventh section explains the retrofitting of reinforced concrete structures by reinforced concrete elements, the principles of repairing and retrofitting works and how it will be determined for application procedure. In the eight section retrofitting of reinforced concrete structures by steel is considered. In the same section appraised of steel bracing and steel plates for retrofitting has been done and algorithm of the structural elements XXIhave been discussed. The ninth section explains how it will be determined the situation in existing structures and retrofitting strategies. In this section pushover analyses was also studied. In the tenth section necessary calculations for determining service reduction factor of reinforced concrete-steel composite system were made. At the beginning of the second part, which comprises the eleventh section, the analysis of existing reinforced building was performed in accordance with 1997 Earthquake Specification by using SAP 2000 Analysis Program and by assessing the result of this analysis it was decided to perform retrofitting for the building. The retrofitting of mentioned building with steel elements has been discussed in the twelfth section. In the developed countries as U.S.A. and Japan a lot of experiments have been performed, additional calculation methods, algorithms have been improved and guide books have been prepared on retrofitting. The assessment of all these improvements should be performed in our country. The algorithm of the calculations used in this study are borrowed from those in developed countries. In this section, as explained in the former sections, the pushover analysis for the building was made for only one axis and the seismic reduction factor of the structure was determined. At the following part of this section, the summary of the calculation of the retrofitting steel elements in accordance with the 1997 Earthquake Spesification was included. Section thirteen is for the explanation in summarised form, the retrofitting of the structure by reinforced concrete shear walls. In this study necessary effort has been spent to get result for both systems in accordance with accepted strength criteries. In the fourteenth section the cost analysis for both system were conducted and their coverage was explained. As a result of this analysises, since its application procedure is continues and total cost is lower, it is concluded that the retrofitting with steel elements has a better feasibility than with reinforced concrete. XXll